Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Była „piątka Kaczyńskiego”, teraz jest „antykryzysowa piątka dla Rzeszowa” od radnych PiS. W programie m.in. przemodelowanie budżetu miasta, zwolnienia z podatków i opłat za dzierżawę oraz wsparcie finansowe zdalnej edukacji. 

Rzeszowscy politycy w dobie koronawirusa prześcigają się w pomysłach, jak pomóc tym, których epidemia dotyka najbardziej – przedsiębiorcom.

Jako pierwsi z taką inicjatywą wyszli radni PO. W apelu do Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, zaproponowali zawieszenie opłacania podatku od nieruchomości, czynszów za wynajmowanie lokali gminnych, opłat za zajęcie terenów miejskich. Zrobiła się z tego polityczna awantura, ratusz zaproponował swój „Pakt dla przedsiębiorców.

W miniony piątek radni PO złożyli w Urzędzie Miasta kolejną propozycję. Tych razem chodzi o #rzeszowskivoucher – kupowanie usług w cenach regularnych, a nie promocyjnych. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. Ten pomysł PO w ratuszu przyjęto bez politycznych ekscesów. Ratusz jest gotowy wprowadzić #rzeszowskivoucher najwcześniej w maju

Pakiet według PiS

Teraz swoimi propozycjami zaczęli sypać radni PiS. Na wtorkową (28 kwietnia) sesję Rady Miasta złożyli oni uchwałę, w której zaproponowali „antykryzysowy pakiet dla Rzeszowa”. Składa się on z pięciu punktów:

– przemodelowanie budżetu miasta na 2020 rok – analiza inwestycji – z czego można zrezygnować, co jest niezbędne,

– utworzenie Rzeszowskiego Funduszu Pożyczkowego dla przedsiębiorców – udzielanie pożyczek od 5 tys. zł do 30 tys. zł, 

– całkowite lub częściowe zwolnienie na 3 miesiące począwszy od 1 kwietnia z opłat z czynszów za lokale usługowe wynajmowane od Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych oraz z opłat dzierżawców targowiska.

Ostatnie dwa punkty dotyczą całkowitego lub częściowego zwolnienia na 3 miesiące począwszy od 1 kwietnia z podatku od nieruchomości i dofinansowanie nauczania zdalnego w szkołach. Chodzi o zakup laptopów do nauki w domu czy stosownego oprogramowania. 

Jak nigdy wcześniej

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Samorząd miasta w obliczu kryzysu spowodowanego epidemią musi dzisiaj skupić się na dwóch obszarach. Po pierwsze, należy pilnie wspomóc bieżące funkcjonowanie rzeszowskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, którzy ucierpieli najbardziej – mówi Marcin Fijołek, szef klubu PiS w Radzie Miasta Rzeszowa.

– Po drugie, musimy przemodelować budżet miasta, ponieważ Rzeszów jak nigdy wcześniej potrzebuje działań proinwestycyjnych i prorozwojowych, które powinny przynosić w rzeszowskiej gospodarce nowe miejsca pracy najlepiej te wysokiej jakości – dodaje.

Określić priorytety

Radny PiS Robert Kultys zaś przekonuje, że przemodelowanie budżetu miasta jest potrzebne, zarówno ze względu na zmniejszenie dochodu, jak i na nowe potrzeby mieszkańców, o których nie było wcześniej mowy.

– Trzeba określić inwestycje priorytetowe i te które mają największy wpływ na miejsca pracy, a z drugiej strony określić te wydatki, z których miasto może w tym roku zrezygnować – mówi Robert Kultys.

Radny Waldemar Szumny z kolei twierdzi, że pożyczki dla przedsiębiorców oraz zwolnienia z czynszów i opłat za dzierżawę pozwolą uratować miejsca pracy w okresie epidemii. Ponadto, Szumny podkreśla, że zmiana formy nauczania – ze stacjonarnego na zdalny – wymaga od uczniów odpowiedniego sprzętu, trudno go wymagać od uboższych rodzin. 

PiS deklaruje pomoc

Radni PiS podkreślają, że w podejściu do problemów związanych z epidemią koronawirusa potrzebny jest dialog i współpraca. – Deklarujemy nasze pełne poparcie i pomoc w realizacji nie tylko powyższych postulatów, ale wszystkich propozycji, które ochronią nasze miasto, przedsiębiorców i mieszkańców przed skutkami epidemii – zapowiada Marcin Fijołek.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama