Zdjęcie: Regionalne Centrum Krwiodawstwa

Rzeszowska „Solidarność” zwraca się z prośbą o przyłączenie do sierpniowej akcji oddawania krwi.

Sierpień jest Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność”, ustawionym w 2008 r. na XXII krajowym zjeździe delegatów „S” jako dowód pamięci i szacunku dla śp. Jana Pawła II i jego nauk.

– Włączając się w akcję NSZZ „Solidarność” budujemy wspaniały pomnik naszego rodaka i praktycznie realizujemy nauki Jana Pawła II – informuje Monika Lubowicz z rzeszowskiej „Solidarności”, która apeluje o oddawanie krwi w sierpniu.

Krew będzie oddawać można od poniedziałku do piątku w stałych punktach: w Rzeszowie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa przy ul. Wierzbowej 14 od godz. 7:00 do 13:30, oraz w dwóch oddziałach terenowych RCK – w Leżajsku przy ul. Leśnej 22 od godz. 7:00 do 12:00 i w Mielcu przy ul. Żeromskiego 17 od 7:00 do 12:00.

Kto może oddać krew?

Advertisement

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. Z pobranej w RCK próbce krwi wykonywane są wstępne badania na podstawie których, łącznie z badaniem lekarskim, ustala się czy kandydat na dawcę jest zdrowy, a tym samym, czy może bez szkody dla siebie oddawać krew.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Oddanie takiej ilości krwi nie jest szkodliwe dla zdrowia. Krwiodawca powinien jednak wiedzieć, że przerwa między kolejnymi pobraniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet.

Do oddania krwi nie należy zgłaszać się na czczo, wskazany jest lekki, możliwie beztłuszczowy posiłek. Tuż przed oddaniem krwi, dawca lub kandydat na dawcę może otrzymać kawę lub herbatę; a po oddaniu krwi, ekwiwalent o wartości 4500 kcal.

Sam zabieg pobrania krwi, który wykonuje fachowy pracownik służby krwi trwa kilka minut i jest niemal bezbolesny.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama