Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Unikatowe zdjęcia willi Edwarda Janusza, słynnego rzeszowskiego fotografa, zostaną pokazane na wystawie „Jagiellońska 24”. Wernisaż odbędzie się 15 października, w sobotę, w siedzibie Estrady Rzeszowskiej.

Jagiellońska 24 to adres Estrady Rzeszowskiej, która mieści się w zabytkowej willi należącej kiedyś do rodziny Edwarda Janusza, słynnego rzeszowskiego fotografa. Zakład fotograficzny powstał w 1886 roku przy ul. Sandomierskiej 18, obecnie jest to ul. Grunwaldzka, i był tam do 1951 roku. 

Budowa willi Januszów trwała dwa lata, od 1932 r. do 1934 r. Inwestorem była żona fotografa, Leopoldyna, z domu Krause. – To była  pierwsza willa miejska z ogrodem o zdecydowanie nowoczesnej formie, wpisująca się w estetykę umiarkowanego modernizmu – mówi Joanna Jęczalik, kuratorka wystawy

Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie zabytkowej willi i rzeszowskie okolice z początku XX w. Gościem specjalnym będzie Elżbieta Kaliszewska, prawnuczka Januszów, która oprowadzi po domu swoich przodków. Dla wszystkich będzie upominek, czyli katalog wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 15 października, o godz. 16:00. Podczas wernisażu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Wystawę będzie można oglądać do 4 listopada br. 

Zdjęcie: materiały prasowe

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama