Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Prawie 15 mln zł będzie kosztowała rozbudowa systemu informacji parkingowej w Rzeszowie. System ma działać od 2021 roku.

Wraz z wprowadzeniem w 2016 roku w Rzeszowie płatnej strefy parkowania miasto uruchomiło także system informacji parkingowej. Przy wjazdach do strefy zamontowano 12 tablic, informujących o tym, czy w strefie są wolne miejsca. 

Komunikaty na tablicach obecnie są dość lakoniczne, bo przekazują informacje tylko, czy w strefie jest dużo, mało lub nie ma miejsc parkingowych. To ma się jednak zmienić od 2021 roku, bo wtedy zaplanowano uruchomić nowy system informacji parkingowej, który za 14,7 mln zł dla Rzeszowa wykona Asseco Data System. 

Nowy system będzie działał w oparciu o kamery, czujniki i sieci neuronowe, które całodobowo będą zbierać i analizować dane o parkujących samochodach. 

Informacja o wolnych miejscach będzie przekazywana na rozmieszczone w strefie płatnego parkowania interaktywne tablice informacyjne oraz specjalną aplikację udostępnioną dla mieszkańców. Dane o liczbie wolnych miejsc w płatnej strefie mają także pojawiać się na innych aplikacjach, które obecnie umożliwiają opłatę za miejsce parkingowe w Rzeszowie. 

– Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych – wyjaśnia Paweł Sokołowski, dyrektor ds. rozwoju obszaru Smart City w Asseco Data Systems.

Ponadto, w centrum Rzeszowa powstanie także sieć światłowodowa, co pozwoli na połączenie z różnymi obiektami miejskimi. – Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G – podkreśla Sokołowski, twierdząc, że rozbudowa systemu jest unikalnym projektem.

Rzeszów będzie pierwszym polskim miastem z wizyjnym monitoringiem stanu wolnych miejsc parkingowych. Rozbudowa systemu ma upłynnić ruch w strefie płatnego parkowania i skrócić czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Miasto uważa, że unowocześnienie systemu informacji parkingowej przyniesie wiele korzyści dla Rzeszowa.

–  Mieszkańcy szybciej znajdą miejsce parkingowe, co ograniczy ruch samochodowy, a tym samym emisję spalin w centrum miasta. System kamer podniesie poziom bezpieczeństwa, a zbierane dane pozwolą na bieżąco zarządzać i optymalizować funkcjonowanie strefy –  uważa Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 

Obecne komunikaty na temat tego, czy są wolne miejsca parkingowe, czy nie w płatnej strefie opierają się na wyliczeniach specjalnego algorytmu, który bierze pod uwagę m.in. ilość wykupionych biletów w parkomatach oraz ilość wykupionych abonamentów parkingowych. 

Płatna strefa jest podzielona na dwie podstrefy: pomarańczową i niebieską. Znajduje się w niej 2200 miejsc parkingowych. Od 2020 roku mają wzrosnąć opłaty za parkowanie

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: