Zdjęcie: Narodowy Bank Polski

Od piątku w obiegu jest już 500-złotowy banknot. Wprowadził go Narodowy Bank Polski.

– Banknot z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego to zapewnienie niezakłóconego obiegu gotówki oraz zmniejszenie kosztów emisji znaków pieniężnych – poinformowała Monika Mularz-Dobrowolska z rzeszowskiego oddziału NBP.

500 zł posiada jedne z najnowocześniejszych zabezpieczeń na świecie. W produkcji banknotu wykorzystano m.in. okienkową nitkę zabezpieczającą, farby, oraz element recto verso (uzupełniające się w świetle przechodzącym elementy graficzne na obu stronach banknotu), szyszak husarski i nitkę zabezpieczającą (barwa zmienia się równocześnie przy poruszaniu banknotem), znak wodny widoczny pod światło (przedstawiający portret króla i oznaczenie nominału).

Wprowadzenie przez NBP 500-złotowego banknotu jest także odpowiedzią na większe zapotrzebowanie na banknoty o wysokich nominałach. Udział banknotu 500 zł w obiegu gotówkowym będzie w pierwszych latach niewielki i docelowo ma zależeć od zapotrzebowania zgłaszanego przez banki.

Zdjęcie: Narodowy Bank Polski
Zdjęcie: Narodowy Bank Polski

Banknot 500 zł zaprojektował Andrzej Heidrich,  autor pozostałych polskich banknotów o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Ich producentem jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Banknot 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego jest kontynuacją serii „Władcy polscy”. Utrzymany jest w kolorystyce różnych odcieni brązowego, niebieskiego, bordowego i zielonego. Na przedniej stronie banknotu, król jest zwrócony w stronę herbu rodu Sobieskich, a po prawej stronie widać szyszak husarski – symbol dokonań militarnych władcy. Na odwrotnej stronie znajduje się orzeł w koronie oraz pałac w Wilanowie.

Obecnie najwięcej w obiegu jest banknotów 100-złotowych – ok. 63 proc.

Zdjęcie: Narodowy Bank Polski
Zdjęcie: Narodowy Bank Polski

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama