Zdjęcie: Facebook.com / Islamista blog

Policjanci sprawdzają zapisy z miejskich kamer, by namierzyć mężczyznę, który w piątek na rzeszowskich bulwarach znieważył 22-letnią Polkę-muzułmankę.

– W poniedziałek wysłaliśmy do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie – mówi Tomasz Drzał z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. To właśnie funkcjonariusze tej komendy, a dokładnie z wydziału ds. przestępczości pseudokibiców dostali zadanie namierzenia młodego mężczyzny, który w piątek zaatakował muzułmankę. 

Katarzyna Drupka, wiceszefowa Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów, potwierdza, że materiały policyjne już do nich trafiły. – Będzie wszczęte śledztwo pod kątem kierowania gróźb karalnych z powodu przynależności wyznaniowej i znieważenia z tego samego powodu – zapowiada prokurator Drupka.

Policjanci mają teraz dokładnie przeanalizować nagrania z miejskich kamer, który mogły zarejestrować mężczyznę i towarzyszącą mu podczas zdarzenia kobietę. Pod lupę zostanie wzięty monitoring także z sąsiednich ulic, które przecinają się z bulwarami. 22-letnia muzułmanka została zaatakowana na wysokości ulicy Długosza.

– To kwestia czasu aż sprawcę znieważenia znajdziemy. Policjanci traktują tę sprawę bardzo poważnie, szczególnie, że do zdarzenia doszło w biały dzień. Za punkt honoru postawili sobie zatrzymanie sprawcy – słyszymy w prokuraturze. 

Oby tak było. 22-letnia mieszkanka Rzeszowa, która w piątek po południu padła ofiarą rasistowskiego ataku, zawiadomienie o przestępstwie złożyła w sobotę. Kobieta liczy, że policjantom szybko uda się ustalić sprawcę.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Polka, która jest muzułmanką, na bulwarach spacerowała z wózkiem z 3-miesięcznym synkiem. Mijający ją mężczyzna szarpnął wózek, do kobiety krzyczał: „Wypierdalajcie stąd, brudasy!”, wyciągnął rękę w hitlerowskim geście wykrzykując: „Heil Hitler” i „White Power”. 22-latkę nazwał „brudaską”, jej dziecko „arabskim bachorem”, obojgu groził też śmiercią. 

Skończyło się, na szczęście, „tylko” na wyzwiskach, bo rasistę odciągnęła jego znajoma. 22-latka w strachu wróciła do domu. O tym, jak wspominała piątkowe zdarzenie możecie przeczytać TUTAJ. Twórcy facebookowego bloga „Islamista”, na którym opublikowano relację muzułmanki, zapowiedzieli interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Sprawie będzie się przyglądał również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.p

Reklama