Zdjęcie: Halina Sikora

Czarny Bez z Rzeszowa nie został Europejskim Drzewem Roku 2020. Zwycięzcą okazała się sosna zwyczajna z Czech.  

Około 200-letni Czarny Bez z Rzeszowa rywalizację o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020 zakończył na 12 miejscu.W plebiscycie organizowanym przez Environmental Partnership Association w Brukseli oddano na nasze drzewo 11 691 głosów. Głosowanie trwało przez cały luty na stronie www.treeoftheyear.org. 

Zmagania o tytuł „Europejskiego Drzewa Roku” wygrała 350-letnia sosna zwyczajna z Republiki Czeskiej (47 226 głosów), drugą lokatę zajął ponad 240-letni miłorząb dwuklapowy z Chorwacji (28 060 głosów), zaś na trzecim miejscu uplasowała się 103-letnia topola o laurowych liściach z Rosji (27 411 głosów). 

Rzeszowski Czarny Bez do zmagań o tytuł „Europejskiego Drzewa Roku” został zakwalifikowany automatycznie dzięki Halinie Sikorze z Rzeszowa. To ona w 2019 roku zgłosiła drzewo do konkursu „Drzewo Roku” organizowanego przez Klub Gaja, który nasz bez wówczas wygrał. 

Rzeszowski Czarny Bez to unikatowy okaz przyrodniczy, który przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta – przy ulicy Grodzisko. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo bzu czarnego zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie życia bez niego. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama