Zdjęcie: Halina Sikora
Reklama

Czarny Bez z Rzeszowa nie został Europejskim Drzewem Roku 2020. Zwycięzcą okazała się sosna zwyczajna z Czech.  

Około 200-letni Czarny Bez z Rzeszowa rywalizację o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020 zakończył na 12 miejscu.W plebiscycie organizowanym przez Environmental Partnership Association w Brukseli oddano na nasze drzewo 11 691 głosów. Głosowanie trwało przez cały luty na stronie www.treeoftheyear.org. 

Zmagania o tytuł „Europejskiego Drzewa Roku” wygrała 350-letnia sosna zwyczajna z Republiki Czeskiej (47 226 głosów), drugą lokatę zajął ponad 240-letni miłorząb dwuklapowy z Chorwacji (28 060 głosów), zaś na trzecim miejscu uplasowała się 103-letnia topola o laurowych liściach z Rosji (27 411 głosów). 

Rzeszowski Czarny Bez do zmagań o tytuł „Europejskiego Drzewa Roku” został zakwalifikowany automatycznie dzięki Halinie Sikorze z Rzeszowa. To ona w 2019 roku zgłosiła drzewo do konkursu „Drzewo Roku” organizowanego przez Klub Gaja, który nasz bez wówczas wygrał. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rzeszowski Czarny Bez to unikatowy okaz przyrodniczy, który przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta – przy ulicy Grodzisko. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo bzu czarnego zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie życia bez niego. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama