Zdjęcie: PKP Polskie Linie Kolejowe
Reklama

Do 2022 roku miasto Rzeszów chce się uporać z niebezpiecznym przejazdem kolejowym przy ulicy Borowej, gdzie w 2018 r. zginęła trójka młodych ludzi.

Miasto ma już gotową koncepcję i projekt na przebudowę ul. Warszawskiej. W ramach inwestycji powstaną także takie rozwiązania, które mają sprawić, że pokonanie przejazdu kolejowego przy ul. Borowej będzie bezpieczniejsze.

W 2018 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, na wspomnianym przejeździe zginęły trzy młode osoby: dwie 19-letnie kobiety i 27-letni mężczyzna. Kierowca volkswagena passata wjechał pod rozpędzony szynobus. 

Po tragedii, która wstrząsnęła Rzeszowem, policja zarekomendowała zamontowanie zapór na przejeździe. Państwowa Komisja Badań Wypadków Kolejowych uznała, że lepiej będzie całkowicie zamknąć przejazd dla pojazdów i pozostawić go do tylko dla pieszych.

Takie rozwiązanie nie spodobało się jednak okolicznym przedsiębiorcom, bo zamknięcie drogi oznaczało dla nich bankructwo. Wówczas w sprawę postanowiło zaangażować się miasto, które w planach miało i tak przebudowę ul. Warszawskiej.

– Aby poprawić bezpieczeństwo na przejeździe, powstanie prawoskręt w ul. Borową, jadąc w stronę Rzeszowa. Kolejny – przy wyjeździe z ul. Borowej do włączania się w ul. Warszawską – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Jadąc z Rzeszowa także będzie można skręcić w stronę przejazdu kolejowego. W tym miejscu chcemy postawić sygnalizację, która będzie zsynchronizowana z rogatkami na przejeździe, o które poprosimy PKP – dodaje.

Ponadto, na niespełna kilometrowym odcinku ul. Warszawskiej powstaną po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, chodnik po stronie torów oraz dwukierunkowa ścieżka rowerowa. Zostaną przebudowane również zatoki autobusowe i przejścia dla pieszych.

Koszt inwestycji jest nieznany. W tym roku zakres inwestycji miasto chce uzgodnić z PKP oraz zdobyć pozwolenie na budowę. – Na wiosnę planujemy ogłosić przetarg na wykonawcę. Inwestycja potrwa co najmniej rok – przewidują miejscy urzędnicy.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: