Do 10 stycznia przed Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie będzie stał cytomammobus. Mieszkanki Rzeszowa mogą w nim bezpłatnie wykonać badania cytologiczne.

Badania zorganizowała Fundacja „SOS Życie” wspólnie z urzędem marszałkowskim.

– W cytomammobusie można zrobić tylko badania cytologiczne, ale w pełnym zakresie. Jeżeli okaże się, że kobieta powinna być poddana dalszej diagnostyce, to również ją proponujemy. Najważniejsza jest jakość diagnostyki. Jesteśmy tutaj, by do kobiet, ale również do mężczyzn, zawołać: „Jeżeli życzymy sobie zdrowia, to sami o nie zadbajmy” – mówi Łucja Bielec, prezes Fundacji „SOS Życie”.

Władze województwa podkarpackiego włączyły się w akcję bezpłatnych badań cytologicznych dla mieszkańców, by nagłośnić potrzebę profilaktyki chorób nowotworowych wśród kobiet. – Chcemy zwrócić uwagę naszym żonom, mamom, podkarpackim kobietom, że profilaktyka jest bardzo ważna – mówi Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Cytomammobus będzie stał przed budynkiem urzędu marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego do 10 stycznia. W tym czasie badania mogą wykonać kobiety od 25 do 59 roku życia. Wcześniej trzeba się zarejestrować dzwoniąc na numer: 17 582 40 60.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Badania wykonywane są na wysokiej klasy sprzęcie, który regularnie jest poddawany kontroli jakości wewnętrznej i zewnętrznej. Bezpłatne badania cytologiczne przysługują kobietom raz na trzy lata.

W Rzeszowie jest ponad 35 tysięcy kobiet w wieku 25-59 lat, które według systemu SIMP powinny wykonać badanie cytologiczne w 2015 roku. Z danych epidemiologicznych wynika, że w tej grupie aż u 34 proc. z nich (ponad 12 tysięcy kobiet) występują zmiany chorobowe, które nie leczone prowadzą do raka szyjki macicy, a u 1 proc. kobiet z tej grupy, czyli u 13 może być zdiagnozowany rak szyjki macicy.

Podczas ubiegłorocznej akcji, przed urzędem marszałkowskim wykryto 2 przypadki raka szyjki macicy oraz kilkanaście stanów przedrakowych.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama