Zdjęcie: Pixabay

Firmę można założyć w  15 minut. Problemy rodzą się, gdy trzeba stworzyć regulaminy, umowy, tzw. politykę prywatności, gdy trzeba odpowiednim (nie zawsze też na początku widomo jakim) instytucjom zgłaszać właściwe rzeczy itp. Dlatego też początkującym przedsiębiorcom jest również potrzebna pomoc prawna. Z takie założenia wyszła również jedna z rzeszowskich kancelarii.

M. Wojciechowska i Wspólnicy to kancelaria adwokatów i radców prawnych, którzy w swej działalności akcentują m.in. pomoc prawną dla dziś bardzo popularnych startupów. Świadczy o tym chociażby wygrany przetarg  w ramach projektu Platforma    Startowa – TechnoparkBiznesHub  na rzecz wspieranych przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego, który trwa od października ub. r. do kwietnia br.

Projekt był skierowany do osób do 35. roku życia, które zgłosiły się do Platformy ze swoimi pomysłami. Na start miały one zapewnione wsparcie w postaci m.in. dostępu do stanowiska pracy, usług księgowych, podatkowych, prawnych, marketingowych i doradczych oraz specjalistycznych usług wynikających z zapotrzebowania startupu.

– Jednym z obowiązków wejścia do inkubacji było założenie spółki z o.o. Większość obsługiwanych przez nas spółek składa się z młodych ludzi, przeważnie w wieku 22-27, niewielki procent to osoby około 30 lat. Ci ludzie, zakładając spółkę, tak naprawdę nie mieli najmniejszego pojęcia o obowiązkach związanych z pełnieniem funkcji członka zarządu, sposobach podejmowania decyzji w spółce – mówi Ewa Kusak, radca prawny z kancelarii M. Wojciechowska i Wspólnicy.

Dlatego też pierwsze spotkanie z startupami dotyczyły wyjaśnienia tych kwestii. Z czasem pojawiły się pytania o przygotowanie regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną, umowów różnego rodzaju, doradztwo w zakresie bieżącej obsługi prawnej.

Internet kopalnią wiedzy, ale…

Ewa Kusak dodaje również, że brała udział również w „Śniadaniach biznesowych”, które odbywały się w Rzeszowie. To, co zwróciło jej uwagę to pytania, które zdawali początkujący przedsiębiorcy – często były one bardzo proste, a odpowiedzi na nie prawdopodobnie można byłoby znaleźć w internecie.

– W dzisiejszych czasach problem z tym źródłem jest taki, że tych informacji jest aż za dużo i wówczas problematyczne jest dostosowanie ich do indywidualnych sytuacji, które mają przedsiębiorcy – mówi Kusak.

– Bardzo często klienci sami nam mówią, że wyczytali coś w internecie, ale często brakuje w tych informacjach chociażby powołania się na postawę prawną. Wówczas my im musimy tłumaczyć, dlaczego nie jest tak jak wyczytali – dodaje.

Adwokaci i radcy prawni z kancelarii M. Wojciechowska i Wspólnicy  przez ostatnie miesiące doradzali spółkom zajmującym się przeróżnymi rzeczami: odnawialne źródła energii, aplikacje mobile, drony, części do samochodów, rozwiązania w budownictwie, robotyka, wiele z usług startupów prowadzonych jest w sieci.

Pierwsze z 22 spółek, które brały udział w projekcie obsługiwanym przez kancelarie wyszło, z inkubacji już początkiem marca. Pozostałe sukcesywnie do końca kwietnia będą się usamodzielniać.

– W tym momencie nasza współpraca w ramach inkubacji się kończy. Robimy wszystko, aby zapewnić spółkom pomoc nie tylko w bieżących sprawach, ale przygotować im „pakiet” na przyszłość, aby im służył na etapie, gdzie nie mają zapewnionej obsługi prawnej – podkreśla Ewa Kusak.

Co przeraża młodych przedsiębiorców?

Dlatego też zrodził się pomysł, aby w kancelarii zorganizować dni otwarte dla wszystkich startupowców, którzy mają potrzebę skorzystać z porady prawnej.

– Na Podkarpaciu startupów jest coraz więcej. Zauważamy, z jakimi problemami ci młodzi ludzie muszą się borykać, gdy chcą stworzyć własny biznes. Mają interesujące pomysły, ale jednak przeraża ich trochę ta strefa okołobiznesowa związana z formalnościami oraz wdrożeniem i stosowaniem prawa, stąd też zrodził się pomysł na to, aby zorganizować dni otwarte, podczas których będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych – wyjaśnia Małgorzata Wojciechowska, szefowa kancelarii.

– Chcemy wykorzystać zdobyte w ostatnich miesiącach doświadczenie i umożliwić innym startupom dostęp do profesjonalnej obsługi prawnej – dodaje.

– Praca z młodymi ludźmi daje niesamowitą satysfakcję. Ich energia udziela się całej kancelarii. Zazwyczaj są to bardzo młode osoby, które głowę maja zajętą masą innych spraw i nie pamiętają o np. terminie złożenia sprawozdania finansowego – twierdzi Ewa Kusak.

Kancelaria podczas dni otwartych proponuje m.in. doradztwo w zakresie: funkcjonowania w spółce (zmiana umowy spółki, sprzedaż udziałów, zgromadzenie wspólników, podejmowanie uchwał, podwyższanie kapitału zakładowego, NDA); prowadzenia działalności w sieci (zawieranie umów na odległość, prawa konsumentów, klauzule abuzywne, wzorce umowy, zasady tworzenia regulaminów obowiązek informowania o wymogach technicznych w regulaminach); nowych technologii i regulaminów serwisów (  ochrony danych osobowych i zgłoszenia do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych); zamówień publicznych (wybór trybu, procedura wydatkowania środków publicznych, zgłoszenia wykonawców, zasady udzielania zamówień publicznych, niedozwolone praktyki); praw autorskich oraz praw pokrewnych i wielu innych.

Melnyk: Problemy rodzą się, gdy…

O tym, że fachowa pomoc prawna jest niezbędna przy rozkręcaniu własnego biznesu przekonuje również Vadym Melnyk, prezes zarządu spółki Dronhub.

– Firmę można założyć w  15 minut. Problemy rodzą się, gdy trzeba stworzyć regulaminy, umowy, politykę prywatności. Sam nie byłem w stanie tego szybko przygotować, dlatego wsparcie radcy czy prawnika spowodowało, że oszczędziłem mnóstwo czasu – twierdzi Melnyk.

– Nie wiedziałem też, że dane osobowe trzeba zgłaszać do GIODO. Jeśli nikt by mi tego nie zasygnalizował wcześniej, to bym tego nie zrobił, bo o tym nie wiedziałem. W konsekwencji mógłbym sobie narobić dużych problemów – dodaje.

Bezpłatne porady prawne będą udzielane w dniach 23-24 marca (czwartek, piątek) w godzinach 14-18 oraz 25 marca (sobota) w godzinach 10-14.

Na spotkanie należy się wcześniej umówić dzwoniąc na numer: 17 852 2085 lub pisząc maila na adres: sekretariat@kancelaria-rzeszow.com. Warto zabrać ze sobą również dokumenty, jeśli porada będzie ich dotyczyć. Kancelaria znajduje się przy ul. Mochnackiego 25/3 (wejście od ul. Hoffmanowej).

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama