Sprawy związane z pomocą społeczną i pomocą dla cudzoziemców – to główne problemy, z jakimi mieszkańcy Podkarpacia będą mogli zwracać do otwartej w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Kliniki Administracji w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

W Klinice na początek pracować będzie 15 studentów głównie kierunku administracja i prawo w WSPiA. Klinika działająca przy uczelnianym Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu została otwarta w poniedziałek (7 grudnia). Jest to pilotażowy program do udziału, w którym zaproszono przedstawicieli Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z regionu.

– Uruchomiona Klinika Administracji to pomoc nie tylko dla studentów uczelni – uważa prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA. – Dzięki porozumieniom z GOPS i MOPS korzyści z naszej Kliniki będą czerpać zarówno mieszkańcy regionu, jak i studenci oraz pracownicy tych instytucji. Studenci będą mogli się uczyć od specjalistów, na co dzień zajmujących się rozwiązywaniem realnych problemów – mówił rektor.

Podczas uroczystości grupa 15 studentów WSPiA otrzymała powołania do pracy w Klinice. Dodatkowo podpisane zostały porozumienia o współpracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej m.in. z Jarosławia, Tyczyna i Rzeszowa.

Dr Małgorzata Gajda–Durlik, dyrektor Kolegium Administracji, Zarządzania i Biznesu, mówi, że współpraca w tymi podmiotami jest istotna. – Szczególnie należy tu zwrócić uwagę na nowelizacje regulacji w zakresie profesjonalnej pomocy prawnej, które weszły w życie w ostatnich miesiącach. Pozwoliło to znacząco otworzyć katalog podmiotów trudniących się usługami prawnymi adresowanymi do obywateli – mówi dr Gajda–Durlik.

– Teraz będziemy mogli przekazać nasze wiadomości młodym ludziom, którzy za kilka lat zaczną pracę w administracji publicznej. Im większe doświadczenia zdobędą teraz w czasie studiów, tym później będzie im łatwej w pracy zawodowej – mówi Maria Kulczycka, kierownik GOPS w Jarosławiu.

Praca w ramach Kliniki Administracji ma przygotować studentów do świadczenia profesjonalnej pomocy prawnej w wyspecjalizowanych punktach oraz organizacjach pozarządowych ds. pomocy prawnej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Już nie tylko adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi i prawnicy zagraniczni mogą świadczyć pomoc prawną na podstawie regulacji ustawowej. Studenci kierunków „prawo” i „administracja” (a w nieodległej przyszłości absolwenci) wyposażeni zostali w inne prawne możliwości świadczenia profesjonalnej pomocy prawnej.

Zasadniczym celem działania Kliniki Administracji będzie bezpłatne udzielanie porad prawnych osobom niezamożnym. Do Kliniki będzie można się zgłosić ze sprawami z zakresu postępowania administracyjnego, sądowo-administracyjnego i samorządu terytorialnego. Studenci szczególnie skupiać się będą na sprawach związanych z pomocą społeczną i pomocą dla cudzoziemców.

Od dłuższego czasu studenci WSPiA pomagają mieszkańcom regionu, pracując w Klinice Prawa. Miesiąc temu uruchomione zostało Centrum Mediacji i Arbitrażu oraz Klinika Przedsiębiorczości. W najbliższym czasie otwarta zostanie również Klinika Bezpieczeństwa.

Klinika Administracji znajduje się na parterze budynku A przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama