Wszystkie dziewczyny z rocznika 2004 zameldowane na terenie podrzeszowskiej gminy Boguchwała mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Gmina Boguchwała sfinansuje szczepienia dla około stu 11-latek. Boguchwała jest trzecią na Podkarpaciu gminą, po Leżajsku oraz Rymanowie i pierwszą w powiecie rzeszowskim, która postanowiła aktywnie wspierać profilaktykę nowotworową i zabezpieczyć nastolatki przed wirusem HPV.

Szczepienia odbywać się będą w Przychodni Rejonowej w Boguchwale przy ul. Tkaczowa 169. Rejestracja osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu: (17) 871 44 44.

– Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują to, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są stosowane od 2006 roku, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach klinicznych – mówi prof. dr hab. med. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Rodziców nie stać na szczepienia

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia intymnego. Zgodnie z rekomendacjami WHO oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych, zalecane są one nastolatkom w wieku 11-14 lat. Wykonuje się je powszechnie w wielu krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii.

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony. Spotyka się z nim ponad 70 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wyodrębnia się wiele jego typów, wśród których występują te odpowiedzialne za rozwój większości nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy, a także za powstawanie brodawek narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1,2 tys. zł. Wielu rodziców na nie stać.

Wirusem brodawczaka można się zakazić bardzo łatwo i nie jest to, jak się powszechnie sądzi, problem obciążenia genetycznego. Wiele kobiet myśli, że ich to nie dotyczy, bo nikt w rodzinie nie chorował. Dlatego bagatelizują konieczność regularnych wizyt u lekarza ginekologa oraz badań cytologicznych.

Niestety, tylko 25 proc. objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

3 dawki szczepionki

Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele dziewczyn z innych miast i gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

W gminie Boguchwała dziewczynki szczepione będą szczepionką, zabezpieczającą nie tylko przed rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, ale również przed brodawkami narządów płciowych.

Pierwsza dawka podana zostanie w kwietniu. Pełen cykl wymaga podania 3 dawek szczepionki (druga w czerwcu, trzecia w październiku). Lekarze proszą, by nie zwlekać z podjęciem decyzji i udać się z córką do punktu szczepień.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama