Zdjęcie: Twitter.com / Prezydent Biden
Reklama

To już pewne! Joe Biden, prezydent USA, dwudniową wizytę w Polsce rozpocznie od Rzeszowa. Na lotnisku w Jasionce przywita go prezydent Andrzej Duda. 

O tym, że Joe Biden w piątek (25 marca) pojawi się w Rzeszowie informowaliśmy w czwartek wieczorem. Kilka godzin później Biały Dom potwierdził wizytę amerykańskiego prezydenta w naszym regionie.

Joe Biden do Rzeszowa przyleci po porannym spotkaniu (o godz. 9:20) w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Prezydent USA wylatuje z Brukseli o godz. 11:55. 

Air Force One z Bidenem na pokładzie na lotnisku w Jasionce ma wylądować o 14:15, amerykańskiego prezydenta przywita polski prezydent Andrzej Duda. O 14:55 przewidziany jest briefing dotyczący pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

O 15:50 prezydent USA spotka się z amerykańskimi żołnierzami. W Jasionce, w G2A Arena, od 3 lutego stacjonują amerykańcy komandosi z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, którzy zostali zaangażowani do wzmacniania wschodniej flanki NATO. 

Z Rzeszowa Joe Biden wyleci o godz. 17:45, a o 18:40 będzie w Warszawie. Wizyta prezydenta USA w Polsce potrwa ponad dobę. W sobotę Biden ponownie spotka się z Andrzejem Dudą, tego samego dnia wróci do Waszyngtonu. 

Po spotkaniu z Dudą, Biden ma też wygłosić przemówienie na Zamku Królewskim. Jak poinformował Jakub Kumoch, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, jednym z punktów sobotniego programu będzie też wizyta prezydenta USA na Stadionie Narodowym.

– Joe Biden zapozna się z pomocą udzielaną przez Polskę naszym ukraińskim braciom i nadawanie im PESEL – zapowiedział Kumoch. Joe Bidenowi mają towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Głównym tematem pobytu Joe Bidena w Polsce jest sytuacja na Ukrainie, która od 24 lutego jest atakowana przez Rosję. Biden w Europie jest od środy, w czwartek w Brukseli wziął udział w szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej.

Na czas wizyty prezydenta USA w Rzeszowie, zawieszone zostają kursy autobusów do Portu Lotniczego w Jasionce. Od 7:30 do 18:30 zamknięta będzie droga lotniskowa nr 869: od ronda Lotników w Jasionce do ronda za strefą lotniskową (droga w kierunku Zaczernia).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama