We wtorek (22 kwietnia) w Filii nr 3 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pojawiła się okazja do przygarnięcia ciekawych roślin. Wszystko w ramach inicjatywy zorganizowanej z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Ziemi.
W ramach akcji „Biblioteczna Wymiana Roślin. Zielono Mi!”, w placówce WiMBP przy ulicy Krzyżanowskiego 6, każdy kto przyniesie roślinę, będzie mógł ją wymienić na inną, pozostawioną wcześniej przez innych pasjonatów zieleni. Akcja trwa od godziny 10:00 do 18:00.
Biblioteczna inicjatywa w Dzień Ziemi
Proekologiczne przedsięwzięcie wpisuje się w obchodzony dzisiaj Międzynarodowy Dzień Ziemi. A przecież dbałość o środowisko naturalne i jak największą ilość terenów zielonych sprawia, że wzrasta jakość powietrza, którym oddychamy. Roślinki, które pojawiły się w rzeszowskiej bibliotece są więc symbolem, który niesie za sobą bardzo pozytywne i ekologiczne znaczenie.
– Bardzo nam miło, że co roku akcja cieszy się popularnością. Uczestnicy przyjeżdżają do nas z różnych części miasta, aby wymienić się roślinami. Do akcji przyłączają się też uczniowie pobliskich szkół. W godzinach od 10:00 do 18:00 wszyscy chętni mogą przyjść ze swoją roślinką i wymienić ją na inną. To doskonała okazja do odświeżenia swojej kolekcji roślin poprzez wymianę nadwyżek kwiatowych na inne sadzonki – mówi nam Beata Szostak z rzeszowskiej biblioteki przy ul. Krzyżanowskiego.
Przeróżne gatunki na wymianę
W tegorocznej, czwartej już edycji bibliotecznej wymiany roślin, uczestniczyły zarówno osoby młode, jak i te nieco starsze. Wśród nich byli także prawdziwi pasjonaci, którzy mogli wzbogacić swoją kolekcję nie tylko o te pospolite, ale też bardziej wyszukane gatunki.
– Na odwiedzających nas czekają fiołki, bluszcze, trzykrotki, paprocie, sukulenty i wiele innych. A to tylko rośliny przygotowane przez bibliotekarzy. Nigdy nie wiemy, czym zaskoczą nas czytelnicy – podczas wymiany można znaleźć prawdziwe perełki. Można też wypożyczyć książki o tematyce ogrodniczej i pielęgnacji roślin. Udział w akcji to również świetna okazja do wymiany doświadczeń i porad dotyczących tego, jak dbać o nasze domowe okazy. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji – zachęca bibliotekarz Beata Szostak.
W całej akcji najważniejszy jest jednak symboli gest. Możemy podzielić się z innymi pasjonatami zieleni, nawiązać z nimi kontakt i ciekawą rozmowę, a do tego wykazać ekologiczną postawę, która może kształtować przyszłe pokolenia.