Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Jan Wątroba, biskup rzeszowski

Złe wieści dla rzeszowian. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 jest nowy przypadek zakażenia koronawirusem. To 62-letni pacjent stacji dializ. Z kolei na kwarantannie przebywa Jan Wątroba, biskup rzeszowski. 

We wtorek informowaliśmy, że po rutynowych badaniach na koronawirusa zakażenie potwierdzono u trzech lekarzy i u pacjenta rzeszowskiej „jedynki”. 

W środę przed południem szpital otrzymał wyniki 130 wymazów pobranych we wtorek od personelu i pacjentów oddziału nefrologii i stacji dializ. Wszystkie były negatywne. W czwartek wieczorem dyrekcja szpitala na ul. Szopena odebrała wyniki ponad 100 wymazów pobranych w środę. Niestety, jeden z nich jest dodatni. 

– Zakażony jest pacjent stacji dializ. To 62-letni mężczyzna, który przechodzi infekcję bezobjawowo – wyjaśnia Marek Wiater, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. – Pacjent przechodził w środę dializę, po której został odesłany do domu. Wieczorem otrzymaliśmy wynik jego testu. 

W tej chwili mężczyzna przebywa w szpitalu w Dębicy, który odpowiada za dializowanie pacjentów zakażonych koronawirusem. Czuje się dobrze.

Stacji dializ nie zamkną

Dyrekcja szpitala wraz z sanepidem próbują ustalić, czy pacjent stacji dializ zaraził się w szpitalu. – Decyzja o otworzeniu udziału nefrologii została wstrzymana. Szukamy ogniska. Dzisiaj pobierzemy kolejne 120 wymazów, m.in. od pacjentów stacji dializ, którzy trafili pod nadzór sanepidu – zapowiada dyrektor Wiater. 

Stacja dializ nie zostanie zamknięta. Wykonuje ona nawet 90 dializ na dobę. – Musielibyśmy odsyłać tych pacjentów do innych podkarpackich szpitali ze stacjami. Najbliższy jest w Leżajsku. To fizycznie niemożliwe – twierdzi Marek Wiater. 

9 osób z personelu stacji dializ, które miały kontakt z zakażonym pacjentem, przebywa na częściowej kwarantannie. Oznacza to, że przebywają w domu lub hotelu, a wychodzić mogą tylko do pracy, i tylko na oddziale, w którym pracowały dotychczas, w tym wypadku na stacji dializ. 

– Nie odizolowaliśmy całkowicie tych osób, ponieważ we wtorek pobieraliśmy od nich wymazy i wynik na koronawirusa był ujemny. Dla pewności powtórzymy badanie jeszcze dzisiaj – twierdzi dyrektor Wiater.

Biskup rzeszowski na kwarantannie 

W piątek otrzymaliśmy z kurii rzeszowskiej wiadomość o tym, że na kwarantannie przebywa Jan Wątroba, biskup rzeszowski. To właśnie z tego powodu bp Wątroba nie mógł przewodniczyć głównym uroczystościom Bożego Ciała, które w czwartek w Rzeszowie odbyły się w katedrze rzeszowskiej.

– U biskupa Wątroby przeprowadzono test na obecność koronawirusa. Wynik jest negatywny, niemniej jednak biskup przebywa na kwarantannie – mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik diecezji rzeszowskiej. Na kwarantannie przebywa też Kazimierz Górny, biskup senior diecezji rzeszowskiej. U niego na razie wykluczono chorobę COVID-19. 

(cm, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama