Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Miejski plan zamontowania słupków blokujących kierowcom wjazd na ulicę 3 Maja w Rzeszowie wyrzucony do kosza. Plan skończył się na dwóch przetargach.  

We wrześniu zeszłego roku miasto ogłosiło, że spróbuje znaleźć sposób na uporządkowanie ulicy 3 Maja. Batem na kierowców, którzy wjeżdżają na deptak od ulic Dymnickiego i Jagiellońskiej, miały być elektroniczne słupki. Trzeci planowano przy parkingu obok ratusza.

Wizja była taka: zapory z sygnalizacją świetlną, blokady podnosiłyby się na 50 cm, reagowałyby na dźwięk pojazdów uprzywilejowanych, np. policyjnych radiowozów czy karetek pogotowia. Wtedy zapory automatycznie by się obniżały. 

Miasto jesienią 2022 roku zaczęło szukać firmy, która zamontuje blokady. Od tamtej pory minęło już pół roku. I blokad jak nie było, tak nie ma do tej pory. Z małą różnicą – na ul. Jagiellońskiej znaleziono półśrodek – postawiono tam ławy i donice. 

A co ze słupkami?

Miasto planowało na nie wydać 239 tys. zł. Były dwa przetargi, oba unieważniono. – Do pierwszego nikt się nie zgłosił, a w drugim oferta o około 25 procent przewyższała zaplanowaną kwotę – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Kolejnego przetargu miasto już nie ogłaszało, a niewykorzystane pieniądze przerzuciło do ogólnej puli inwestycyjnej. W tym roku takich wydatków nie planuje . – Problem wjazdu na deptak i parkowania próbujemy rozwiązać w inny sposób – mówią miejscy urzędnicy. 

Jednym z pomysłów było zamknięcie dla aut ul. Jagiellońskiej – od ul. Zygmuntowskiej do 3 Maja. Zaprotestowali przedsiębiorcy i mieszkańcy. Miasto ostatecznie ustawiło tam tylko wspomniane ławy i ozdobne donice, które w razie potrzeby można szybko przesunąć. 

W miejscu, gdzie miał stanąć trzeci elektroniczny słupek (przy wjeździe na przyratuszowy parking), stanie… aula miejska z przestrzenią wystawienniczo-koncertową. Po opracowaniu koncepcji okaże się, czy znajdzie się w niej również miejsce na podziemny parking.

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama