Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Grzegorz Braun twierdzi, że rzeszowscy policjanci dezorganizują pracę jego komitetu wyborczego. Wysłał skargę do komendanta. – Oby posła COVID-19 nie dotknął – odpowiada insp. Bogusław Kania. 

W poniedziałek, jak informowaliśmy, policjanci z komendy miejskiej w Rzeszowie po raz kolejny w ostatnich dniach legitymowali współpracowników Grzegorza Brauna, kandydata Konfederacji na prezydenta Rzeszowa. Powód? Ludzie Brauna lekceważą pandemię i nie noszą obowiązkowych maseczek. Tak było też w sobotę i w piątek

Braun: „Przestępcze przeszkadzanie”

Policjanci cierpliwie znoszą uwagi i pouczenia Grzegorza Brauna. W poniedziałek Braun mówił do funkcjonariuszy, że utrudniają mu prowadzenie kampanii wyborczej, zarzucał im, że łamią art. 249 Kodeksu karnego. Po poniedziałkowej konferencji Braun napisał skargę na policjantów do szefa rzeszowskiej komendy insp. Bogusława Kani. 

„Wszelkie czynności, niezależnie przez kogo prowadzone, skutkujące ingerencją w prowadzoną kampanię wyborczą a uniemożliwiające lub utrudniające jej prowadzenie, wypełniają znamiona przestępstwa stypizowanego w art. 249 kk.” – podkreśla w piśmie do komendanta Grzegorz Braun. 

Wezwał go, by policjanci zaprzestali „tego typu bezprawnych działań”. Braun przypomniał też, że w Kodeksie karnym jest artykuł 231, który mówi o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. To przestępstwo zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. Braun chce wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec „sprawców naruszeń”.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Braun wezwał komendanta Kanię, by „szczególnie zadbał” o pracę podległych mu policjantów, a wydane im polecenia nie wyczerpywały znamion przestępstw określonych w artykułach 249 i 231. Braun liczy, że komendant osobiście zadba, by „nikt nie ważył się więcej” nakłaniać funkcjonariuszy do „przestępczego przeszkadzania” spotkań wyborczych. 

Gdy się jest świadkiem przestępstwa… 

Insp. Bogusław Kania nie miał okazji jeszcze zapoznać się z listem Grzegorza Brauna, od początku marca jest na zwolnieniu lekarskim, ciężko przeszedł COVID-19. – Życzę posłowi zdrowia i tego, by go COVID-19 nie dotknął – mówi nam komendant Kania. 

Przeczytaliśmy mu skargę Grzegorza Brauna. – Napisał ją człowiek, który w Polsce stanowi prawo. Powinien wiedzieć, że jeżeli jest świadkiem przestępstwa, to powinien obligatoryjnie złożyć zawiadomienie do prokuratury. A na pismo posła, jeśli do nas dotrze, udzielimy odpowiedzi – zapowiada insp. Bogusław Kania.   

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama