Zdjęcie: Materiały inwestora
Reklama

Nie więcej jak 300 zł za tonę zutylizowanych odpadów zapłaci Rzeszów w nowej spalarni, która powstaje na osiedlu Załęże. Ratusz cały czas liczy, że dotychczasowe stawki utrzyma. 

Potężna spalarnia śmieci przy ul. Ciepłowniczej ma zostać oddana pod koniec czerwca br. Jej inwestorem jest państwowa spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która we wtorek poinformowała, że prace przy inwestycji wkroczyły w końcowy etap –  trwa montaż instalacji wewnątrzbudynkowych, sieci zewnętrznych wody i kanalizacji, przeciwpożarowych oraz okablowania, a także wyprowadzenia mocy elektrycznej i ciepła. Na ukończeniu jest też szklana fasada budynku administracyjnego oraz hali rozładunkowej.

Odpady mieszkańców Rzeszowa, zamiast trafiać na wysypisko, mają być wykorzystywane jako paliwo do wytworzenia prądu i ciepła dla miasta. Ratusz od wielu miesięcy próbuje z inwestorem spalarni ustalić stawki za utylizowane odpady. Na początku marca władze Rzeszowa zaprotestowały, gdy się okazało, że PGE GiEK za tonę zutylizowania odpadów zażądało 372 zł. Obecnie ratusz za wywóz śmieci do Kozodrzy płaci 225 zł. Podwyższenie tej stawki może oznaczać, że mieszkańcy więcej płaciliby za wywóz odpadów. 

Pomiędzy ratuszem a PGE GiEK wciąż trwają rozmowy na temat stawek. Inwestor spalarni zapewnia, że na pewno nie zażyczy sobie więcej jak 300 zł za tonę śmieci, przynajmniej do końca 2019 roku. Inwestora twierdzi, że to niższa stawka niż aktualnie wynosi w Kozodrzy – ok. 305 zł. 

– Jestem przekonany, że dojdziemy do kompromisu, bo w interesie obydwu stron – miasta i inwestora – jest zminimalizowanie wpływu nowego sposobu gospodarowania odpadami na finanse mieszkańców przy jednoczesnym poszanowaniu rachunku efektywności inwestycji – mówi Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni Rzeszów.

PGE GiEK wskazuje także, że proponowana przez niech aktualnie stawka, czyli ta, która ma nie przekraczać 300 zł za 1 tonę odpadów, wynika z analiz m.in. ceny za odbiór odpadów w innych instalacjach regionalnych do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. 

A co na to miasto? – Gdy PGE GiEK przystępowało do budowy spalarni, zadeklarowało, że nie zapłacimy za utylizację śmieci więcej niż 225 zł, czyli tyle, ile płacimy obecnie w Kozodrzy. Mamy nadzieję, że spółka dotrzyma obietnicy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Większe stawki, to wyższe kwoty dla mieszkańców za wywóz śmieci, a do tego na pewno nie chcemy dopuścić. Mamy nadzieję, że uda nam dojść się do porozumienia  – dodaje. Spotkanie inwestora z władzami Rzeszowa na temat stawek za śmieci jest zaplanowane na 5 kwietnia.

Spalarnię buduje konsorcjum włoskich firm Termomeccanica Ecologia i Astaldi. Inwestycja kosztuje prawie 285 mln zł. Śmieci będą spalane w kotle rusztowym w temperaturze powyżej 850 st. C. Spalarnia ma też pełnić funkcję awaryjną dla innych miast z Podkarpacia, gdyby wystąpił u nich problem z gospodarowaniem odpadów.

(jg)

Zdjęcie: Materiały inwestora

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama