
Gwałtowne burze, które przeszły w ciągu ostatniej doby przez Podkarpacie, pozostawiły po sobie obraz zniszczeń. Niestety ucierpiał również teren Muzeum – Zamku w Łańcucie.
W związku z kolejnymi niepokojącymi prognozami pogody, aktualnie obowiązuje zakaz wejścia na teren parku przy łańcuckim zamku.
Burza nad Zamkiem w Łańcucie
Front burzowy, który przeszedł w poniedziałek przez województwo podkarpackie, nie oszczędził także Łańcuta. Silny wiatr stał się przyczyną powalenia kilku drzew, które uszkodziły zabytkowy park otaczający tamtejszy Zamek Lubomirskich i Potockich.
Powalone konary i drzewa składają się tam na obraz zniszczeń. Uszkodzone zostało także ogrodzenie terenu parkowego. Nie brakuje również okazów, które powalone wichurą leżą na terenie parkowych ścieżek.

Zniszczenia w parku
W związku ze zniszczeniami, a także kolejnymi ostrzeżeniami burzowymi, dyrektor Muzeum – Zamku w Łańcucie, już w poniedziałek poinformował o zamknięciu parku do wtorku (8 lipca) do godzin porannych.
„Decyzja w tej sprawie została podjęta po konsultacji z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Bezpieczeństwo naszych gości jest dla nas najważniejsze. Trwają prace związane z przywróceniem bezpieczeństwa zwiedzającym, w tym konsultacje i uzgodnienia z odpowiednimi służbami. Prosimy o śledzenie naszych komunikatów na bieżąco” – głosi poniedziałkowy komunikat.

Kolejne ostrzeżenia burzowe
We wtorek część zamkowego parku była już otwarta. Jak poinformowali przedstawiciele zamku, możliwe jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych trasach, czyli pomiędzy Zamkiem, a Stajniami, a także Wozownią, dawną Ujeżdżalnią i Storczykarnią.
Nie wszystkie części tej wielkiej turystycznej atrakcji są dostępne dla zwiedzających. „W związku z zaistniałą sytuacją pogodową, Park Zewnętrzny (Krajobrazowy) pozostaje zamknięty do odwołania. Kategorycznie zabrania się wyjścia poza wyznaczone trasy” – informują przedstawiciele Zamku.
Dodajmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące burz w powiecie łańcuckim. Alert obowiązuje we wtorek (8 lipca) co najmniej do godz. 18:00. Prognozowane są silne opady deszczu od 50 mm do 70 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może się tam pojawić grad. Wiele wskazuje na to, że burzowe ostrzeżenie dla tego regionu Podkarpacia może zostać przedłużone aż do piątkowego poranka.

Czytaj więcej:
Intensywny deszcz i burze wracają na Podkarpacie. RCB ostrzega, strażacy apelują o ostrożność
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.


![Urwał światło i uciekł. Kolejny „mistrz kierownicy” na nagraniu Stop Cham [WIDEO] toyota](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/stluczka-toyota-218x150.jpg)

![Dwa poważne wypadki w ciągu kilku godzin. Dramatyczne sceny w tej samej miejscowości [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/wypadki-szebnie-218x150.jpg)

![Mitsubishi „ścięło” betonowy słup. Potężna kolizja na drodze powiatowej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/autem-w-slup-02-e1774642416176-218x150.jpg)
![Nocny pożar strawił drewniany dom. Na miejscu ponad 40 strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-czudec1-218x150.jpg)
![Spłonęła galeria sztuki pod Rzeszowem. W sobotę miało się tam odbyć ostatnie spotkanie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-tyczyn-galeria-kmpsprzeszow-218x150.jpg)









![14 kilometrów nowych tras na Podkarpaciu. Tak wyglądają zmiany za ponad 28 mln zł [ZDJĘCIA, MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/dw886-jurowce-chodnik-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)










![Łazik marsjański z Rzeszowa podbija świat. Wielkie sukcesy studentów Politechniki Rzeszowskiej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/lazik-marsjanski-legendary-rover2026-218x150.jpg)

![Granaty i broń znalezione pod kamienicą. “Wszystko groziło wielkim wybuchem” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/muzeum-rzemiosla-krosno1-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)










