Strach ma wielkie oczy? Być może tak, bo wygląda na to, że obowiązkowe od czwartku buspasy nie przyprawiły rzeszowskich kierowców o specjalny ból głowy.

[Not a valid template]

 

A na to, że będzie zamieszanie, lawiny telefonów z pretensjami, nastawiało się w czwartek w Rzeszowie kilka służb, w tym policja a nawet miejscy urzędnicy. I nic! Telefony milczały.

Inna sprawa, że od rana po Rzeszowie poruszało się tak jakby mniej aut. Być może więc kierowcy, obawiając się kłopotów, sami zostawili auta pod domami i do pracy postanowili pojechać autobusami.

– Nie mieliśmy dziś dużo pracy w związku z buspasami – informowała rzeszowska policja.

I po cichu przyznawała, że więcej zamieszania niż kierowcy, robili od rana… dziennikarze.

Także niektórzy kierowcy nie kryli zdziwienia, kiedy rano udawało im się przejechać przez miasto bez większych problemów.

– Na skrzyżowaniach, na których z reguły muszę odstać dwie – trzy zmiany świateł, dzisiaj cały czas miałem zieloną falę – mówił pan Konrad.

Rozczarowanie – korków nie było

Na forach internetowych również nie było lamentów, że Rzeszów stanął i ciężko się przebić przez potworne korki, którymi kierowcy straszyli od wielu dni.

– Jak co dzień wyszedłem z pieskiem i co? A tu brak korków na al. Piłsudskiego!!! Wszyscy jadą i co ciekawe jakieś 75% mniej samochodów – pisał jeden z naszych Czytelników.

– Zostawiłem samochód wybierając komunikację miejską, biorąc pod uwagę popołudniowy juwenaliowy przemarsz (mam w pamięci zeszłoroczny dylemat: zostawić samochód na środku drogi i uciekać, czy stać dalej w korku?). I moje pierwsze rozczarowanie, to takie, że korków nie było! Autobusy buspasami pomykały, a reszta pozostałymi pasami – pisał kolejny nasz Czytelnik.

– Wjazd od S19 był przykorkowany i rondo Kuronia – widać część kierowców chciała ominąć wjazd od Łańcuta przez Piłsudskiego i uciec Ciepłowniczą. O dziwo, po minięciu ronda ruch się rozładowywał – pisał na naszym Facebooku Jarek.

– Tak namieszane z tymi godzinami obowiązywania, że dzisiaj na Piłsudskiego o 13 buspas był pusty, a wszyscy grzecznie stali w korku . Dla rzeszowian OK. Powoli się nauczą, ale dla człowieka spoza miasta koszmar! – uważa Ola.

Spokojnie też po południu

Policjanci zastanawiali się, czy tak samo jak rano, będzie po południu – od 14.30 do 17.30 – kiedy także obowiązują buspasy. – Będziemy to monitorować – słyszeliśmy w rzeszowskiej drogówce.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ale po południu żadnego paraliżu nie było. Z buspasów na pewno zadowoleni byli dziś pasażerowie miejskich autobusów. Ci, z którymi rozmawialiśmy, mówili, że do pracy dojechali szybciej niż zwykle.

W ratuszu przyznają, że cały system sterowania ruchem w mieście powoli już startuje. Działają m.in. nowe ustawienia świateł i monitoring skrzyżowań. W najbliższych dniach przekonamy się więc, czy system rzeczywiście „zaskoczył”.

Za wjazd na buspasy grozi 100-złotowy mandat i 1 punkt karny. Policja zapewnia, że w pierwszych dniach nie będzie nastawiała się na karanie kierowców, tylko będzie im pomagać.

Buspasy obowiązują od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 do 9:30 i od 14:30 do 17:30. W tych godzinach z buspasów mogą korzystać tylko autobusy, busy, pojazdy służb ratowniczych i taksówki.

Gdzie są buspasy?

– Na al. Piłsudskiego na odcinku od mostu nad Wisłoku do ronda Dmowskiego oraz w kierunku przeciwnym

– Na ul. Warszawskiej od skrzyżowania z al. Wyzwolenia do ronda Jana Pawła II i dalej ulicą Marszałkowską i wiadukt Tarnobrzeski do ronda Dmowskiego

– Na ul. Lubelskiej od skrzyżowania z al. Wyzwolenia do ronda Jana Pawła II i dalej ulicą Marszałkowską, przez wiadukt Tarnobrzeski do ronda Dmowskiego

– Na al. Cieplińskiego w kierunku ul. Dąbrowskiego buspasy obowiązują na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Pakosława (na wysokości komendy Państwowej Straży Pożarnej), następnie za placem Śreniawitów na ul. Dąbrowskiego od skrzyżowania z ul. Unii Lubelskiej do skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy

W kierunku przeciwnym buspasy obowiązują:

– Od Instytutu Muzyki na całej długości ul. Dąbrowskiego, pl. Śreniawitów, ul. Lisa Kuli, al. Cieplińskiego do ronda Dmowskiego

– W kierunku Warszawy i Lublina buspasy wyznaczone zostały od skrzyżowania z al. Piłsudskiego, na wiadukcie Tarnobrzeskim i ul. Marszałkowskiej do ronda Jana Pawła II.

[poll id=”17″]

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama