Reklama

Jeszcze nie obowiązują, a już wywołują wściekłość kierowców. Internet puchnie od komentarzy. Od czwartku w Rzeszowie zaczną działać buspasy.

– Buspasy w Rzeszowie, sparaliżują i tak niedrożny ruch w naszym mieście. Czy prezydent Ferenc myśli o dobru obywateli, czy o tym jak napchać kieszenie MPK, przez zmuszenie Rzeszowian do jazdy autobusami? – pyta Kasper Kwiek z rzeszowskiego oddziału partii KORWiN.

– Dodajmy, że nie mamy nic przeciwko komunikacji autobusowej. Jesteśmy otwarci, jako działacze i mieszkańcy na wszystkie propozycje komunikacyjne. Muszą one spełniać jeden zasadniczy warunek: muszą być racjonalne i dobrowolne. Pierwszemu określeniu przeczy kolejka nadziemna, drugiemu rzeczone buspasy. Prezydencie, Rado Miasta opamiętajcie się. Jeszcze jest na to czas – apeluje Kwiek.

We wtorek Urząd Miasta poinformował, że buspasy będą obowiązywały od poniedziałku do piątku od godz. 6:30 do 9:30 i od 14:30 do 17:30. Będą mogły nimi jeździć tylko autobusy i taksówki, oraz pojazdy uprzywilejowane, m.in. policyjne radiowozy, auta straży pożarnej, straży miejskiej i pogotowia ratunkowego.

Na terenie miasta wytyczono ok. 6 km buspasów, które mają usprawnić ruch miejskiej komunikacji i sprawić, że autobusy MPK będą w końcu jeździły punktualnie.

Masakra, kabaret…

Ale nasi Czytelnicy nie mają wątpliwości, że ratusz swojego celu nie osiągnie, a będzie wręcz odwrotnie. Głównie dlatego, że buspasy powstały na istniejących jezdniach, a nie specjalnie w tym celu wybudowanych.

„Będziemy stać w korkach nie godzinę, a cztery” – uważa Iza.

„Rzecznik Prezydenta twierdzi, że autobusy nie będą stać w korku… Może nie na buspasach, ale na pozostałych ulicach z pewnością. Skoro plac Śreniawitów ograniczy się do 1 pasa, to cała Hetmańska i Kilara stoi. Z innych ulic, które się całkowicie zakorkują, będą Pow. Wawy, Rejtana, Podkarpacka i Targowa. A dlaczego w czwartek uruchamiają? Aby było na co zwalić winę, że korki się tworzą poprzez korowód juwenaliowy!” – uważa Sławek

„A co z rowerami? Będzie można jeździć rowerem po buspasie? Bo jeśli zaczniemy jeździć środkowymi to zupełnie zablokujemy cały ruch” – napisał na naszym Facebooku Maciej.

Czas zmienić mentalność

„Zmieniamy Rzeszów na KORKOWO”, „Absurd”, „To będzie masakra. Mam nadzieje, że władze wyruszą na miasto w godzinach szczytu sprawdzić, jak się jeździ”, „Zacznie się kabaret” – komentują kolejni nasi Czytelnicy.

„Życzę powodzenia rodzicom, którzy mają do rozwiezienia po szkołach i przedszkolach dzieciaki. Gdzie parkingi, na których mogę zostawić auto, żeby przesiąść się na ten cudowny transport?” – pyta Mariusz.

Na Facebooku powstał profil „Nie dla Bus Pas w Rzeszowie”, który ma już ponad 3,2 tys. „lajków”. „Czwartek będzie to dzień wyklęty przez wszystkich zmotoryzowanych w naszym mieście” – piszą administratorzy profilu.

Pozytywnych komentarzy dla buspasów jest bardzo mało. „Super, w końcu. Korzystanie z samochodu osobowego w mieście to pomyłka” – uważa Dariusz. „Powoli do cywilizacji człowieka, nie samochodu. Od razu dobrze nie będzie, ale z czasem owszem. Czas zmieniać mentalność” – uważa „Rafa”.

Gdzie te buspasy?

Buspasy wytyczono od ronda Dmowskiego w kierunku skrzyżowania z al. Rejtana przez al. Piłsudskiego oraz przeciwną stronę. Przed rondem od strony centrum Ameryki, zamontowano specjalną sygnalizację dla autobusów. Wcześniej, niż pozostałym kierowcom, zapali im się zielone światło, by autobusy miały czas wjechać na pas umożliwiający skręt w lewo.

Od ronda Dmowskiego buspasy obowiązywać będą także do ul. Marszałkowskiej i do ronda Jana Pawła II. Od Lublina buspasy zaczną się na wysokości sklepu LIDL i prowadzić będą do ronda Jana Pawła II. Od Warszawy w kierunku ronda Dmowskiego buspas zacznie się na wysokości al. Wyzwolenia.

Buspasy będą obowiązywać też od ronda Dmowskiego w kierunku ul. Dąbrowskiego – na całej długości al. Cieplińskiego, do pomnika Pakosława, a potem na pl. Śreniawitów, skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego z ul. Unii Lubelskiej.

Od strony Dąbrowskiego buspasy będą na wysokości Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego do pl. Śreniawitów, ul. Lisa-Kuli, al. Cieplińskiego do ronda Dmowskiego.

[poll id=”17″]

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama