Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

„Zupełne Dobro” – to grupa młodych ludzi, którzy jeszcze w lutym wyszli na rzeszowskie ulice, by pomagać osobom bezdomnym. Najpierw zaczęli od „Zupy na Placu”, teraz chcą zrobić śniadanie wielkanocne, by nie tylko nakarmić bezdomnych, ale też  uwrażliwić mieszkańców Rzeszowa na ich krzywdę.

Wszystko zaczęło się w lutym, kiedy wieczory były jeszcze ciemne i zimne. Wówczas grupka młodych ludzi z Duszpasterstwa Akademickiego „Szopka” oraz postakademickiego „Wiata” postanowiło, że dla bezdomnych przygotuje 25 litów domowej zupy pomidorowej. Wówczas z takiej formy pomocy skorzystało zaledwie dziesięć osób.

Inicjatorką akcji, którą nazwano „Zupa na Placu”, była Marzena Harasiuk. Pomysł na niesienie pomocy bezdomnym w taki sposób przywiozła ze sobą z Krakowa. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.  Od tamtego czasu na placu Ofiar Getta już  11 razy przy ciepłym posiłku spotkali się młodzi wraz z osobami bezdomnymi.

– Na plac przychodzi w zależności od dnia od 30 do ponad 50 osób. Dwóm osobom pomogliśmy w załatwieniu formalności związanych z wyrobieniem dowodów osobistych oraz postaraniem się o ubezpieczenie zdrowotne. Jedną z osób zawieźliśmy do lekarza, a mniejsze rany czy obtarcia opatrujemy  na placu Ofiar Getta – mówi Marzena.

Wśród osób, którym pomaga grupa młodych „Zupełne Dobro”, są i takie, które chcą skorzystać z możliwości odbycia odwyku. „Zupełne Dobro” jest w nimi w stałym kontakcie i w razie potrzeby kieruje do odpowiednich ośrodków.

– Tak, jak zakładaliśmy na początku, „Zupa…” miała być tylko pretekstem do spotkania i nawiązania relacji. Dzięki zaufaniu, którym zostaliśmy obdarzeni, możliwe były te wyjazdy do lekarza czy pomoc przy sprawach urzędowych. Dzięki dobrym ludziom, którzy przysyłają, przynoszą nam ubrania, buty, śpiwory, koce, kosmetyki nasi przyjaciele nie musieli się martwić, że będzie im zimno, czy nie będą mieli na zmianę bielizny – mówi Marzena.

Obecnie grupa „Zupełne Dobro” liczy ponad 40 osób i chociaż już robią bardzo dużo, to jednak wciąż chcą dla osób bezdomnych zrobić jeszcze więcej.

W związku ze świętami wielkanocnymi, które już mamy co prawda za sobą, młodzi ludzie postanowili zorganizować śniadanie wielkanocne dla osób bezdomnych i wszystkich mieszkańców Rzeszowa w najbliższą niedzielę (23 kwietnia) o godz. 12:00 na rzeszowskim Rynku.

Uczestnicy wydarzenia zostaną poczęstowani tradycyjnym żurem wielkanocnym przygotowanym przez restaurację Kresowa Osada z Baszni Dolnej. Na śniadaniu przewiduje się udział ok. 100 osób

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama