Zdjęcie: Instytut Pamięci Narodowej

Do pięciu lat więzienia grozi Józefowi O., byłemu funkcjonariuszowi Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie, który znęcał się nad członkiem Stronnictwa Narodowego.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie przy rzeszowskiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w piątek skierował do Sądu Rejonowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko Józefowi O.

Jak poinformowała prokurator Beata Śmiechowska, były UB-ek został oskarżony o popełnienie zbrodni komunistycznej, które jednocześnie były zbrodniami przeciwko ludzkości.

W trakcie śledztwa IPN ustalono, że Józef O. od marca do sierpnia 1950 roku znęcał się fizycznie i psychicznie nad aresztowanym członkiem Stronnictwa Narodowego, by uzyskać od niego określonej treści zeznania.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Oskarżony w czasie wielokrotnych przesłuchań, przeprowadzanych także w porze nocnej, stosował przemoc i kierował groźby wobec aresztowanego. Ponadto przez sześć dni i nocy przetrzymywał go w pozycji siedzącej na krześle – twierdzi Beata Śmiechowska.

Józefowi O. grozi kara od sześciu miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama