Zespół ekspertów, specjalistyczne szkolenia i dodatki finansowe to tylko część oferty CBA skierowanej do przyszłych pracowników. Istnieje jednak obawa, że niepewność związana z przyszłością tej instytucji odstraszy potencjalnych kandydatów.
Oferty pracy
Rzeszowski oddział Centralnego Biura Antykorupcyjnego poszukuje m.in. młodszego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa, specjalisty ds. projektowania i administracji systemami analityczno-informacyjnymi, czy młodszego inżyniera danych. Wynagrodzenie większości ofert oscyluje między 6 a 8 tys. zł brutto.
W przypadku stanowiska młodszego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa, CBA oferuje m.in.:
- służbę w charakterze funkcjonariusza
- godzina rozpoczynania służby w przedziale 07:00 – 09:00
- służbowy komputer stacjonarny + dodatkowy monitor + laptop + smartfon
- możliwość uzyskania dofinansowania do studiów na każdym poziomie
- dodatkowy płatny urlop szkoleniowy dla studentów i słuchaczy studiów podyplomowych
- specjalistyczne szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, udział w konferencjach IT
- różnorodne imprezy integracyjne, możliwość uczestniczenia w zawodach sportowych
- dofinansowanie do karty sportowej
- wewnętrzne zajęcia sportowe
- wewnętrzne kursy językowe
- udział w realizacji wyjątkowych projektów informatycznych, niespotykanych na rynku
- wynagrodzenie rosnące wraz z doświadczeniem, wiedzą, efektywnością i odpowiedzialnością
- zadania adekwatne do kompetencji
- „trzynaste” wynagrodzenie, premie kwartalne (uznaniowe)
Przyszły pracownik może też uzyskać dodatek do pensji w postaci świadczenia teleinformatycznego z Funduszu Cyberbezpieczeństwa w wys. 1500-2000 zł netto, po spełnieniu dodatkowych wymagań.
Polskie obywatelstwo i patriotyzm
CBA stawia kandydatom różne wymagania. Poza wykształceniem wyższym i wiedzą dotyczącą IT w zakresach odpowiednich do danego stanowiska, konieczne są np. dyscyplina, znajomość języka angielskiego, czy umiejętność pracy w grupie.
Ważnym jest, że Centralne Biuro Antykorupcyjne przyjmuje wyłącznie osoby z polskim obywatelstwem. W ogłoszeniach wskazują również, by kandydat miał nieposzlakowaną opinię, nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną, a także był dyskretny.
– O procesie rekrutacji nie informuj nikogo, cenimy sobie poufność i dyskrecję – możemy przeczytać na stronie internetowej CBA.
Aplikować należy przebywając na terenie Polski.
Kontrowersje związane z ogłoszeniami
Poza niskimi, jak dla informatyków, zarobkami, należy też pamiętać, że przyszłość pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest niepewna.
– Usytuowanie CBA miało zagwarantować, że będzie przede wszystkim patrzyła władzy na ręce. Została zdeprawowana przez naszych poprzedników. Pracowaliśmy długo nad takimi zmianami, które zlikwidują to zło, jakie się rozpleniło w tej instytucji – mówił premier Donald Tusk we wtorek, 10 grudnia, kiedy rząd przyjął projekt ustawy dotyczący likwidacji CBA.
Projekt przewiduje likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 1 lipca 2025 r., co ciekawe – w ofertach pracy możemy przeczytać, że rozpoczęcie służby nastąpi nie wcześniej niż w czerwcu 2025 roku.
(MK)
Czytaj więcej:
Orange rezygnuje z technologii 3G na rzecz 4G LTE. Kiedy zmiany trafią na Podkarpacie?