Zdjęcie: CBŚP
Reklama

15 osób, w tym dwóch liderów zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymali funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP. Przestępcy wyłudzali VAT poprzez fikcyjną sprzedaż luksusowych zegarków na Ukrainę.

Funkcjonariusze rzeszowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z przedstawicielami Urzędu Kontroli Skarbowej z Rzeszowa wpadli na trop nielegalnego procederu, który polegał na na fikcyjnym obrocie luksusowymi zegarkami.

– Dwóch liderów grupy – obywatele Polski i Ukrainy – wyłudzili milion złotych podatku VAT na fikcyjnym eksporcie zegarków. Przestępcy wykorzystywali legalne firmy działające w województwach: dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim. Proceder polegał na sfingowanym eksporcie tej samej partii towaru na Ukrainę. Ta sama przesyłka była wysyłana przez różne firmy, zaangażowane w przestępczą działalność – twierdzi CBŚP.

Z ustaleń funkcjonariuszy Biura wynika, że zaraz po nadaniu „towaru”, przestępcy składali deklaracje VAT, na podstawie których otrzymywali zwrot podatku. – Dzięki temu od 2014 r. do końca 2016 r., oszuści wyłudzili milion złotych. Pozostali członkowie grupy, prowadzący legalne firmy, dostawali do 10 procent wyłudzonego VAT-u –informuje CBŚP.

Podczas akcji funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 15 osób zaangażowanych w proceder. Wpadli obaj liderzy grupy i ustaleni dotychczas właściciele współpracujących firm.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i licznych przestępstw karno-skarbowych. Liderom grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a członkom grupy do 5 lat.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

(ram)                                                                                                                          

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: