Zdjęcie: Pixabay

Niemal 9 tys. zł trzeba zapłacić za metr kwadratowy rzeszowskiego mieszkania. Rok do roku ceny wzrosły o 9 procent. Mniejsze wzrosty odnotowano tylko w Poznaniu, Bydgoszczy, Kielcach i Lublinie.

Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w czerwcu br. za m kw. nowego mieszkania i domu w Rzeszowie należało średnio zapłacić 8 868 zł. Miesiąc wcześniej – 8 743 zł. Ceny rzeszowskich nieruchomości utrzymują się na umiarkowanym poziomie i nie rosną w zastraszającym tempie. Od początku roku podrożały już jednak o 5 procent.

W czerwcu br. ponad 49 procent sprzedanych nieruchomości stanowiły te z ceną do 7 tys. za m kw., a 18 procent sprzedanych lokali miało średnią ceną za m kw. od 7 do 8 tys. zł. – To oznacza, że w stolicy województwa podkarpackiego bardzo szybko kurczy się pula nieruchomości z ceną poniżej średniej – podkreślają autorzy raportu. 

W ubiegłym miesiącu blisko 25 procent przeprowadzonych transakcji dotyczyło mieszkań z ceną od 8 do 9 tys. za metr kwadratowy. Pozostałe 8 procent to lokale sprzedane za średnią cenę powyżej 9 tys. zł za m kw.

Grafika: Rynekpierwotny.pl

Większa oferta deweloperów

Oferta deweloperów nie należy do największych, jednak na przestrzeni ostatniego roku znacznie się powiększyła. Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, na koniec czerwca 2023 w ofercie deweloperów znalazło się 1 740 mieszkań i domów. Rok wcześniej było to zaledwie 947 nieruchomości.

Jak natomiast wygląda średnia powierzchnia nieruchomości w ofertach? W czerwcu br. średnia powierzchnia mieszkania wynosiła 49,18 m kw., a domu – 129,28 m kw.

Co się sprzedaje?

W czerwcu sprzedaż mieszkań i domów z rynku pierwotnego w Rzeszowie wystrzeliła w górę. W ubiegłym miesiącu nabywców znalazło 206 lokali. Miesiąc wcześniej takich transakcji było zaledwie 21. Licząc od początku roku, to właśnie czerwiec wypada najlepiej pod kątem sprzedaży.

Czy w lipcu będzie podobnie? – To prawdopodobne, bowiem 1 lipca ruszył program Bezpieczny Kredyt 2%, a tym samym zwiększyła się zdolność kredytowa Polaków – podkreślają autorzy raportu. 

Jakie lokale najlepiej sprzedawały się w ostatnim czasie w Rzeszowie? Największą popularnością cieszyły się nieruchomości w przedziale od 30 do 50 mkw. Takie lokale to ponad 63 proc. sprzedanych nieruchomości.

Grafika: Rynekpierwotny.pl

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama