Zdjęcie: Pixabay

Chcesz stworzyć film, ale nie wiesz, od czego zacząć?  Masz sto pomysłów na sekundę, ale nie wiesz jak im nadać właściwy ton? To właśnie masz okazję ziścić swoje marzenia, bo z pomocą początkującym filmowcom i twórców z dorobkiem przychodzi Podkarpacka Komisja Filmowa z warsztatami CamON.

Sztuka filmowa to jedna z tych działek artystycznych, która niejednemu śni się po nocach. Dlatego też Podkarpacka Komisja Filmowa w Rzeszowie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy mają już pomysł na film, albo nawet gotowy scenariusz. Komisja szykuje warsztaty dla początkujących filmowców i twórców z dorobkiem.

Tematem przewodnim będzie realizacja etiudy dokumentalnej, ale jak zapewniają organizatorzy –  taka wiedza i doświadczenie na pewno przydadzą się także w fabularnych poczynaniach. Nie zabraknie też warsztatów tematycznych i branżowych dedykowanych poszczególnym etapom produkcji filmowej. 

CamON to także cykl praktycznych spotkań ze specjalistami z branży audiowizualnej, m.in. operatorem, producentem, scenarzystą, montażystą.

– Nauczymy sztuki operatorskiej i rozwiniemy umiejętności reżyserskie. Dostaniesz do dyspozycji sprzęt i sporo merytorycznego wsparcia – zapewnia Michał Wiatr z Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Na pierwszym – dwudniowym spotkaniu, wspólnie zostaną przeanalizowane pomysły, uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, gdzie wspólnie wszyscy ruszą  w podróż od scenariusza, poprzez realizację, do montażu i postprodukcji.

– Chcemy spotykać się raz w miesiącu, ale nie obejdzie się bez zadań, które będziecie musieli realizować samodzielnie – pomiędzy spotkaniami. Skupiamy się na praktycznym aspekcie filmowania, wyjdziemy w plener, zrealizowany materiał opracujemy w trakcie zajęć studyjnych – wyjaśnia Michał Wiatr.

Uczestnicy warsztatów nauczą się pracować z rejestratorami obrazu i dźwięku, sprzętem do montażu i oświetleniem. Organizatorzy CamON wprowadzą w tajniki przygotowania dobrego scenariusza oraz budżet filmu i pozyskiwanie pieniędzy na jego realizację.

Nad warsztatami czuwać będzie Paweł Chorzępa – operator młodego pokolenia, doktor i wykładowca w Zakładzie Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Filmy dokumentalne, do których robił zdjęcia, znalazły uznanie na prestiżowych festiwalach zdobywając liczne nagrody, m.in. za zdjęcia do filmu „Zud” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Saratowskie cierpienia” w Saratowie, wyróżnienia w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych na Camerimage za „Samotność dźwięku” (2012) Jacka Piotra Bławuta i nagrody za zdjęcia „Kodak Award” na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles za „Kolejny dzień” (2009) w reżyserii Weroniki Tofilskiej.

Obecnie Paweł Chorzępa pracuje na planie filmu Bogdana Dziworskiego „Andrew Warhola, moja fabryka”.

W planie warsztatów jest sześć spotkań, ale może być ich więcej. Harmonogram zajęć będzie ustalany podczas pierwszego spotkania z prowadzącym.

– Udział w cyklu warsztatów filmowych jest bezpłatny, ale w zamian oczekujemy, że będziesz regularnie pracował i brał udział w spotkaniach. Czeka Cię dużo pracy, więc zanim się zgłosisz, zastanów się, czy jesteś dyspozycyjny i zdecydowany na rozpoczęcie przygody z kinem – apeluje Wiatr.

Jeżeli ktoś chce wziąć udział w półrocznym cyklu warsztatów filmowych  musi zapoznać się z regulaminem, wypełnić formularz zgłoszeniowy i złożyć w sekretariacie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 marca br. (liczy się data wpływu) lub za pomocą poczty elektronicznej: m.wiatr@podkarpackiefilm.pl. W temacie wiadomości należy wpisać „CamON – zgłoszenie”.

Liczy się kolejność zgłoszeń, ale w przypadku dużej liczby chętnych, dodatkowym kryterium kwalifikującym będą dotychczasowe oraz planowane działania w zakresie twórczości audiowizualnej.
Rekrutacja na warsztaty tematyczne będzie ogłaszana na minimum 2 tygodnie przed planowanym terminem zajęć.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na numer: 721 288 014 lub pisząc na adres: m.wiatr@podkarpackiefilm.pl. Cykl warsztatów operatorskich rozpocznie się już 8 kwietnia br., warsztaty tematyczne w drugim kwartale br.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama