Chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w rzeszowskim USK przeprowadzili skomplikowaną operację całkowitego wycięcia żołądka, wykorzystując robota chirurgicznego da Vinci.
Operacja trwa 4-5 godzin
Operacja stanowi kontynuację serii zabiegów laparoskopowych, które są wykonywane w klinice od ponad roku i sa bardzo wyjątkowe.
– Tego typu operacje przeprowadzane są tylko w kilku ośrodkach w naszym kraju – mówi lek. Marcin Bajorek z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w USK w Rzeszowie. – Zabieg w asyście robota chirurgicznego niesie ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim znacznie zmniejszy uraz operacyjny, a co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, szybszy powrót perystaltyki przewodu pokarmowego oraz krótszy pobyt w szpitalu.
Technika robotowa
Ponadto technika robotowa daje lepsze możliwości precyzyjnego preparowania grup węzłowych oraz wykonywania zespoleń przewodu pokarmowego – tłumaczy lekarz.
zdj.: USK w Rzeszowie
Operacja całkowitego wycięcia żołądka z wykorzystaniem robota da Vinci to skomplikowany zabieg trwający od 4 do 5 godzin. Rzeszowski szpital wyróżnia się tym, że zarówno etap resekcyjny, jak i rekonstrukcyjny przeprowadzane są w całości metodą małoinwazyjną. Co więcej, zespolenie przełyku z jelitem odbywa się w sposób ręczny, bez użycia staplerów. Bardzo dobre wyniki takich procedur doskonale rokują na przyszłość.
Imponujące statystyki
Do tej pory przeprowadzono już 15 małoinwazyjnych operacji radykalnego wycięcia żołądka z powodu raka, w tym 3 z asystą robota da Vinci. Ponadto, z pomocą tego zaawansowanego urządzenia wykonano ponad 50 onkologicznych operacji kolorektalnych, obejmujących ultraniskie i międzyzwieraczowe resekcje odbytnicy.
Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci odbywają się w rzeszowskim szpitalu raz w tygodniu, co świadczy o regularnym wykorzystywaniu tej zaawansowanej technologii w codziennej praktyce medycznej. Ta innowacyjna metoda leczenia daje nadzieję pacjentom onkologicznym na szybszy powrót do zdrowia i lepszą jakość życia po zabiegu.
[im]