Wystawa „Sztuka Wykluczonych” to inicjatywa, która porusza problem wykluczenia społecznego osób chorujących psychicznie. Pokazuje także, że sztuka może mieć wpływ na proces zdrowienia.
Forma terapii i przestrzeń wyrażania emocji
Osoby chorujące psychicznie, zwłaszcza te po kryzysach schizofrenicznych, muszą codziennie mierzyć się z wykluczeniem. Właśnie tacy ludzie stworzyli zaprezentowane na wystawie prace. Sztuka stała się dla nich środkiem komunikacji i jednocześnie przestrzenią, w której mogą wyrazić swoje emocje, doświadczenia i nadzieje, których często nie sposób przekazać słowami.
Dzieła te powstały w ramach zajęć arteterapeutycznych lub indywidualnych poszukiwań artystycznych w zaciszu domowym. Wystawa „Sztuka Wykluczonych” to nie tylko forma prezentacji talentu, ale także próba zmiany społecznego postrzegania osób po kryzysach psychicznych. Twórczość artystyczna jest też ważnym elementem procesu zdrowienia. To pierwszy krok w kierunku aktywizacji zawodowej, który stwarza możliwość powrotu do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Walka ze stereotypami
Wystawa możliwa jest dzięki inicjatywie Fundacji Artsider oraz współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Rzeszowie i kawiarnią Rzeszuff. Dzięki niej, dzieła nie trafią „do szuflady”, ale zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności.
Fundacja konsekwentnie działa na rzecz walki ze stygmatyzacją i stereotypami dotyczącymi zdrowia psychicznego, promując przy tym sztukę jako uniwersalny język porozumienia. Autorami obrazów są pacjenci szpitali psychiatrycznych, którzy tworzą w ramach arteterapii.
Gdzie i kiedy
Wernisaż wystawy „Sztuka Wykluczonych” odbędzie się w sobotę, 18 stycznia, o godz. 16:00 w Galerii Pod Ratuszem, przy ul. 3 Maja 9 w Rzeszowie. Wystawa potrwa do 16 lutego i będzie dostępna od wtorku do niedzieli w godzinach między 15:00 a 18:00. Wstęp na nią jest wolny.
(oprac. MK)
Czytaj więcej:
4 mln złotych z Unii na aktualizację dokumentacji obszarów chronionych na Podkarpaciu