Zdjęcie: Materiały prasowe

Ferie zimowe to doskonała okazja, by wreszcie zorganizować wymarzony, rodzinny wyjazd. Miłośnicy zimowych sportów mogą odwiedzić polskie lub zagraniczne kurorty narciarskie. Na zwolenników słonecznych kąpieli czekają przepiękne plaże wysp kanaryjskich. Co jednak, jeśli z uwagi na stan konta nie jesteś w stanie sfinansować wycieczki z własnych środków? Czy zaciągnięcie pożyczki na ferie okaże się dobrym pomysłem? Sprawdźmy.

Ferie zimowe to jedna z niewielu okazji, by zwolnić tempo, poświęcić więcej czasu najbliższym i wreszcie naładować akumulatory. Nie da się bowiem ukryć, że nieustannie funkcjonowanie na najwyższych obrotach odbija się negatywnie nie tylko na samopoczuciu, ale przede wszystkim na zdrowiu.

Dokąd na ferie?

W zależności od swoich upodobań, preferowanych aktywności oraz stanu konta możesz wyjechać za granicę lub zorganizować wypoczynek na terenie Polski. Choć za ferie w Polsce zapłacisz nieco mniej niż za zagraniczny wyjazd, różnice w cenach nie są obecnie aż tak spektakularne jak jeszcze kilka lat temu.

Cena za nocleg ze skipassem i transportem autokarowym w ośrodku narciarskim w Austrii wynosi około 1200-2000 złotych za osobę. W przypadku polskich kurortów kwota ta może być niższa o około 200-300 zł.

Tygodniowy wyjazd na wyspy kanaryjskie można zorganizować już za około 1500 zł za osobę. Jeśli będziesz miał trochę szczęścia i natkniesz się na atrakcyjną promocję, możesz spędzić pełen słońca urlop nawet za 1200 zł.

Kiedy brakuje pieniędzy

Co jednak, jeśli stan Twojego konta nie pozwala na sfinansowanie urlopu gotówką? Czy w takiej sytuacji warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki?

To, czy pożyczenie pieniędzy na ferie okaże się dobrą decyzją zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji finansowej. Jeśli brak środków na koncie jest spowodowany jedynie przejściowymi kłopotami finansowymi, zaciągnięcie pożyczki może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli żyjesz od pierwszego do pierwszego, a Twój budżet jest bardzo napięty, taka decyzja może być jednak bardzo ryzykowna. Zanim sięgniesz po zewnętrzne finansowanie upewnij się więc, że stać Cię na pożyczone pieniądze. Opóźnienia w spłacie mogą pociągnąć za sobą wyjątkowo nieprzyjemne, długofalowe konsekwencje.

Najlepsza pożyczka na ferie

Bez względu na cel finansowania, dobra pożyczka powinna być przede wszystkim niedroga. Niedroga, a nawet darmowa. Nie, to wcale nie żart. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją pożyczkodawcy oferujący zupełnie darmowe finansowanie.

Pożyczkę za 0 zł zaciągniesz korzystając z usług instytucji pozabankowych. Takie produkty zostały stworzone z myślą o nowych klientach, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z usług danej firmy. Celem ich udzielania jest przyciągnięcie (i zatrzymanie) jak największej liczby pożyczkobiorców. Choć pozabankowi pożyczkodawcy nie zarabiają bezpośrednio na udzielaniu darmowych chwilówek, czerpią zyski z klientów, którzy zostaną z nimi na dłużej.

Kolejna pożyczka jest już obarczona opłatami w standardowej wysokości. Podobnie jak przedłużenie terminu spłaty oraz refinansowanie, przygotowane dla klientów, którzy nie są w stanie zwrócić pieniędzy na czas. Prowizje z tytułu wszystkich wskazanych wyżej operacji trafiają oczywiście do kieszeni pożyczkodawcy, stanowiąc jego zysk.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pożyczka pożyczce nierówna

Niskie koszty pożyczenia pieniędzy nie powinny być jednak jedynym wyznacznikiem atrakcyjności danej oferty. Oprócz nich istotny jest także:

  • okres spłaty,
  • maksymalna kwota pierwszej oraz kolejnych pożyczek,
  • warunki stawiane pożyczkobiorcom,
  • wymagane przez pożyczkodawcę dokumenty.

W kolejnej części artykułu szczegółowo omówimy każde z nich.

Okres spłaty

W zależności od swoich preferencji oraz możliwości finansowych możesz sięgnąć po pożyczkę krótkoterminową lub ratalną.

Maksymalna kwota pierwszej pożyczki krótkoterminowej wynosi obecnie od 100 do 6000 zł.  Okres spłaty takiego zobowiązania jest jednak stosunkowo krótki. W zależności od firmy wynosi on maksymalnie 30, 60 lub 61 dni. Sięgając po chwilówkę musisz mieć więc pewność, że całą potrzebną do spłaty kwotę zdołasz zgromadzić w ciągu maksymalnie 2 miesięcy.

Alternatywą dla pożyczki krótkoterminowej będzie zaciągnięcie pożyczki ratalnej. Maksymalna wysokość takiego finansowania wynosi obecnie 25 000 zł. Sięgając po „ratalkę” rozłożysz spłatę na okres od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Dzięki temu dostosujesz wysokość miesięcznych zobowiązań do swoich możliwości finansowych i zminimalizujesz ryzyko opóźnień w spłacie. Niestety, pożyczkodawcy udzielający pożyczek ratalnych nie oferują darmowych pożyczek.

Wybór optymalnego sposobu finansowania powinien być więc podyktowany indywidualnymi czynnikami i sytuacją finansową konkretnego pożyczkobiorcy.

Maksymalna kwota pierwszej oraz kolejnych pożyczek

W zależności od firmy kwota pierwszej pożyczki wynosi od 100 do 6000 zł. Wybór firmy powinien być więc uzależniony także od tego, jakiej kwoty potrzebujesz.

Warunki stawiane pożyczkobiorcom

Większość firm nie stawia pożyczkobiorcom wygórowanych wymagań. Analizując kryteria przyznania pożyczki warto zwrócić uwagę przede wszystkim na granice wieku (te w zależności od firmy bywają różne). Dotyczy to zwłaszcza bardzo młodych i dojrzałych klientów. Jeśli Twoje dane zostały wpisane do rejestru dłużników lub posiadasz negatywną historię kredytową w BIK-u sprawdź również, które bazy weryfikuje firma pożyczkowa. Choć pozabankowi pożyczkodawcy zdecydowanie przychylniej niż banki patrzą na mniej wiarygodnych klientów, nie wszyscy zdecydują się pożyczyć pieniądze osobie będącej na „czarnej liście”.

Wymagane przez pożyczkodawcę dokumenty

Większość firm pożyczkowych udziela pożyczek na podstawie danych z dowodu osobistego. Nie jest to jednak regułą. Niektórzy pożyczkodawcy wymagają także dodatkowych zaświadczeń: skanu dowodu osobistego, zaświadczenia o wysokości dochodów czy wyciągu z konta bankowego.

Jeśli zależy Ci na minimalnej ilości formalności, wybierz firmę, która poza dowodem osobistym nie będzie wymagać od Ciebie innych dokumentów.

Skorzystaj z porównywarki pożyczek

Jeśli chcesz wybrać najlepszą ofertę bez konieczności samodzielnego wertowania stron internetowych poszczególnych pożyczkodawców, skorzystaj z porównywarki pożyczek – Chwillowki.pl. Używając tego narzędzia wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w jednym miejscu. Dzięki temu oszczędzisz czas, zminimalizujesz ryzyko pomyłek oraz wybierzesz pożyczkę idealnie dostosowaną do własnych potrzeb.

Reklama