Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Policja analizuje dwa zgłoszenia o wywieszeniu plakatów wyborczych przed dwoma komisjami wyborczymi w Rzeszowie. 

– Nie traktujemy ich jako incydentów, wstępnie oceniamy, że nie doszło do złamania ciszy wyborczej, ale jeszcze poddajemy to analizie – mówi nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Chodzi o dwa lokale wyborcze przy ulicach Strażackiej i Cichej. – Na ogrodzeniach budynków, w którym będzie się odbywało głosowanie, powieszono plakaty wyborcze różnych komitetów – wyjaśnia nadkom. Szeląg. 

– Plakaty powieszono jeszcze przed ciszą wyborczą – dodają policjanci.

Cisza wyborcza obowiązuje od północy, z piątku na sobotę, do niedzieli – do 21:00. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Cisza wyborcza dotyczy także internetu. Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. 

Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa, od 500 tys. do 1 miliona złotych, grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.

W niedzielę, 13 czerwca, w Rzeszowie odbędą się przedterminowe wybory prezydenckie. Startuje w nich czterech kandydatów: Marcin Warchoł, Konrad Fijołek, Ewa Leniart i Grzegorz Braun. Uprawnionych do głosowania jest prawie 148 tys. osób

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama