zanim-kupisz-nowe-opony-do-samochodu
Zdjęcie: Materiały prasowe

Jeśli kupiłeś samochód, to musisz go zarejestrować w urzędzie w ciągu 30 dni od nabycia. Bez względu na to, czy jest to pojazd nowy, czy używany. W przypadku samochodu używanego także sprzedający musi pamiętać o jego wyrejestrowaniu. Gdzie to zrobić? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Ile to kosztuje? Tego właśnie dowiesz się z poniższego tekstu.

Gdzie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?

Zrób to we właściwym dla siebie wydziale komunikacji. W niektórych miastach można to zrobić przez Internet, w innych będziesz musiał udać się osobiście. W każdym z tych przypadków będziesz jednak musiał oprócz wniosku o zarejestrowanie przedłożyć także określone dokumenty.

Ważne jest, żebyś miał ze sobą:

  • dokument, który potwierdza własność pojazdu – może to być faktura czy umowa kupna-sprzedaży
  • dowód rejestracyjny
  • tablice rejestracyjne
  • karta pojazdu
  • dowód osobisty
  • potwierdzenie posiadania ważnej polisy OC dla pojazdu
  • dowód uiszczenia opłaty.

Wymagania względem powyższych dokumentów mogą się różnić w zależności od tego, czy będzie kupował samochód nowy lub używany oraz od tego czy będzie on pochodził z polski, czy z innego kraju.

W przypadku pojazdu sprowadzanego z zagranicy będziesz musiał posiadać także między innymi dokument potwierdzający opłacenie akcyzy. Wszystkie składane w urzędzie dokumenty w obcym języku będą musiały być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. W przypadku dowodów rejestracyjnych wystawionych w UE z reguły nie ma takiej konieczności, gdyż posiadają one specjalne kody ułatwiające identyfikacje poszczególnych danych.

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Z reguły koszt ten wynosi 180,5 zł i składa się na niego kilka czynników. Inną kwotą będziesz musiał zapłacić, jeśli pojazd, który rejestrujesz, jest zabytkiem, a także wtedy, kiedy nabędziesz już zarejestrowany w danym wydziale komunikacji.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ubezpieczenie OC

Każdy pojazd mechaniczny w Polsce musi posiadać ważną polisę. Jeśli więc chcesz zarejestrować w urzędzie pojazd, sprawdź, czy ma on ważną polisę OC. Jeśli nie, będziesz musiał ją wykupić. OC to nie tylko obowiązek, ale także większe poczucie bezpieczeństwa.  Jeśli spowodujesz kolizję, nie musisz się martwić o pokrycie kosztów naprawy samochodu osoby trzeciej, który uszkodziłeś. Będzie ona pokryta właśnie z OC.

Warto mieć nie tylko OC

Jednak polisa OC to nie jedyna, w jaką możesz wyposażyć swój samochód. Jeśli chcesz być zabezpieczony niemal na każdą okoliczność, warto rozważyć też posiadanie ubezpieczenia AC. Chroni ono Ciebie w razie różnych przykrych zdarzeń, takich jak np. kradzież pojazdu.

W LINK4 możesz też wykupić ubezpieczenie szyb. Szyby w samochodzie są dość mocno narażonym na uszkodzenie elementem, a do tego żadnego w nich uszczerbku nie można lekceważyć. Rysa na karoserii nie przeszkodzi w użytkowaniu samochodu. Rysa na szybie z czasem może się powiększać i doprowadzić do pęknięcia szyby, a w konsekwencji do niebezpiecznego zdarzenia. Wykupując ubezpieczenie szyb, możesz liczyć na ich naprawę np. w sytuacji, kiedy zostaną uszkodzone w wyniku wandalizmu lub przez kamień wypadający spod kół jadącego przed tobą pojazdu. Jeśli nie będzie możliwa naprawa, to oczywiście otrzymasz nową szybę. 

W LINK4 każde ubezpieczenie możesz wykupić w wygodny dla siebie sposób. Jednym ze sposobów na szybki i wygodny zakup polisy jest skorzystanie z zakupu online. W kalkulatorze będziesz też mógł wyliczyć wysokość składki, jaką będziesz musiał zapłacić. Jednak, jeśli wolisz porozmawiać z agentem telefonicznie lub spotkać się osobiście to także istnieje taka możliwość.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach  i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Reklama