leasing-konsumencki-rzeszow

Od 2011 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy pozwalające na skorzystanie z tak zwanego leasingu konsumenckiego. W ramach tej usługi kierowca może zapewnić sobie dostęp do wybranego modelu auta i korzystać z niego zgodnie z własnymi potrzebami. Warto nieco bliżej poznać tę usługę.

Leasing konsumencki – co to jest?

Leasing konsumencki jest formą umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, czyli konsumentem. W rezultacie można go określić jako umowę typu B2C – business to consumer. W ramach leasingu konsumenckiego leasingodawca udostępnia konsumentowi wybrany przez niego pojazd, z którego może korzystać zgodnie z ustalonymi założeniami. Warto podkreślić, że w wielu sytuacjach jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze od zakupu auta za gotówkę czy długoterminowego wynajmu samochodu.

Leasing konsumencki – jak działa?

Zasady korzystania z leasingu konsumenckiego są określone w umowie zawartej między konsumentem a firmą leasingową. Na czym dokładnie on polega? Na początku leasingobiorca wybiera dla siebie odpowiednie auto, korzystając z bazy aktualnie dostępnych pojazdów. Następnie podpisuje umowę z leasingodawcą. Należy podkreślić, że zazwyczaj firmy proponują tę usługę na minimalny okres 12 miesięcy, zaś maksymalny czas korzystania z samochodu wynosi zwykle 5 lat. Przez ten czas użytkownik może korzystać z auta bez żadnych ograniczeń – zarówno do codziennych dojazdów do pracy, jak i dalekich podróży. Leasing samochodu dla osoby prywatnej sprowadza się zatem do opłacania czasu użytkowania pojazdu i nie jest konieczne uiszczanie z góry wyższej opłaty.

Warto wiedzieć:

Samochody oferowane w ramach leasingu zawsze są dostępne wraz z pełnym ubezpieczeniem OC i AC. Opcjonalnie w wielu firmach można także liczyć na pełne NNW.

Leasing konsumencki czy się opłaca?

W niektórych sytuacjach leasing konsumencki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na natychmiastowym i nieograniczonym dostępie do auta. Wielu kierowców decyduje się na tę opcję przede wszystkim ze względu na stosunkowo niskie opłaty. Należy podkreślić, że leasing konsumencki można dostosować do aktualnych możliwości finansowych. W zależności od kwoty, jaką dysponuje leasingobiorca, może on zdecydować się na wynajęcie nowego lub używanego samochodu . Do wyboru jest wiele modeli, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Warto podpisać umowę na leasing konsumencki również ze względu na dostęp do wielu dodatkowych korzyści. Renomowane firmy leasingowe oferują potencjalnym klientom szereg atrakcyjnych pakietów. Przykładem jest chociażby Automarket, który w ramach opcji Comfort gwarantuje darmowe naprawy samochodu – usługi są wliczone w koszty miesięcznych rat.

Czym się różni leasing konsumencki od kredytu?

Wiele osób zainteresowanych leasingiem zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłby kredyt na samochód. Warto nieco bliżej poznać główne różnice obu możliwości:

  • Leasing konsumencki można otrzymać bez zbędnych formalności – nierzadko wystarczy jedynie okazać dowód tożsamości. Tymczasem uzyskanie kredytu na samochód wiąże się z czasochłonną procedurą i koniecznością przejścia przez wiele etapów weryfikacji.
  • Po zakończeniu umowy leasingowej klient może, ale nie musi wykupić używanego przez siebie auta. W przypadku umowy kredytowej zawartej na konkretny model samochodu, w wielu bankach zmiana pojazdu nie jest możliwa po jej podpisaniu.
  • W ramach umowy na leasing dla osób prywatnych wiele firm gwarantuje możliwość darmowego korzystania z usług serwisowych, najczęściej u autoryzowanych dealerów samochodowych. W przypadku zakupu auta na kredyt jego właściciel sam ponosi koszty ewentualnych napraw pojazdu, wymiany opon czy też regularnych przeglądów.

Leasing konsumencki wiąże się z wieloma korzyściami, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem osób prywatnych. Wśród wielu firm realizujących tego typu usługi warto zwrócić uwagę na ofertę Automarket, która uwzględnia również wsparcie serwisowe.

Reklama