Zdjęcie: Google Street View

Na wiosnę 2019 roku na przejściu dla pieszych przy ul. Krakowskiej na wysokości galerii handlowej „Nowy Świat” w Rzeszowie zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna.

Plan budowy sygnalizacji świetlnej przy ul. Krakowskiej powstał po tragedii, do której doszło 3 grudnia 2018. Kierowca volvo na przejściu dla pieszych śmiertelnie potrącił 27-letniego mężczyznę. Za kierownicą volvo siedział wtedy 57-letni Jacek H., znany rzeszowski lekarz, któremu prokuratura postawiła zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Po grudniowej tragedii rozpętała się dyskusja, jak bardzo niebezpieczne jest przejście na wysokości galerii „Nowy Świat”. Niedługo później ratusz zapowiedział, że policja wystąpi do miasta z wnioskiem, by na przejściu zamontowano sygnalizację świetlną. Tylko w 2018 roku policja odnotowała tam 4 wypadki, w których jedna osoba zginęła, a 4 zostały ranne. 

Przejście na ulicy Krakowskiej jest bardzo długie, ze świecą szukać kierowców, którzy w tym rejonie jeżdżą z dopuszczalną prędkością 50 km/h. Na ul. Krakowskiej regularnie odbywają się policyjne kontrole. 

We wtorek rzeszowscy radni zgodzili się na wprowadzenie zmian w budżecie Rzeszowa na 2019 rok. W budżecie zapisano 250 tys. zł na budowę sygnalizacji, która ma być gotowa na wiosnę. – Na przełomie marca i kwietnia – przewidują drogowcy.

Kierowcy nie będą szczęśliwi. Na stosunkowo niedługim odcinku ulicy Krakowskiej będą mieli do pokonania aż trzy sygnalizacje świetlne: na skrzyżowaniu z al. Wyzwolenia, potem właśnie przy galerii „Nowy Świat”, a niedługo później na skrzyżowaniu z ulicą Okulickiego. Ratusz uważa, że bezpieczeństwo pieszych jest ważniejsze. 

Sygnalizacja przy „Nowym Świecie” będzie dotykowa, co ma zminimalizować problem korków. Zielone światło dla pieszych ma się świecić kilkanaście sekund.  

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama