Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Ratusz kombinuje, jak koń pod górę przy wprowadzaniu darmowych przejazdów miejskimi autobusami dla uczniów rzeszowskich szkół. Będą, ale pod warunkiem, że rodzice pokażą, że w Rzeszowie złożyli roczne zeznanie podatkowe PIT.

Zasady wprowadzania darmowych przejazdów dla uczniów zmieniają się, jak w kalejdoskopie. Jeszcze w poniedziałek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, mówił, że z przejazdów będą mogli korzystać tylko ci uczniowie, którzy są na stałe zameldowani w Rzeszowie.

W środę sytuacja się zmieniła, obowiązek meldunku został wyrzucony, urzędnicy zapewniali nas, że wystarczy mieszkać w Rzeszowie, a uczniowie będą musieli jedynie pokazać legitymację szkolną, że mają w niej wpisany rzeszowski adres zamieszkania.

W czwartek sytuacja znów się zmieniła, mimo, że jeszcze do południa projekt uchwały, który przygotował Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie na poniedziałkową sesję nadzwyczajną, by radni zatwierdzili darmowe przejazdy, zawierał środowe zapewnienia ratusza. 

Gdy dokumenty trafiły na biurko prezydenta Tadeusza Ferenca i zapoznała się z nimi Janina Filipek, skarbnik miasta, zasady udzielania darmowych przejazdów po raz kolejny się zmieniły. – Darmowe przejazdy będą dla zameldowanych i w dodatku z PIT-em – przekazywali nam miejscy urzędnicy. 

– Zaczynają się schody, jak te 20 tysięcy uczniów ruszy do urzędu po zaświadczenia o zameldowaniu. Jakoś to z PIT będą może przepisywać? – głowili się w ciągi dnia nasi rozmówcy z ratusza. 

Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie nie była nam w stanie sensownie odpowiedzieć, jak ostatecznie będą wyglądały zasady darmowych przejazdów dla uczniów. – Dokumenty nie są jeszcze podpisane – mówiła. 

A dokumenty były podpisane, ale koncepcje co chwilę się zmieniały. Pierwotny projekt uchwały kilka godzin później miał już inne zapisy. Obowiązek zmiany treści uchwały dostała Anna Kowalska, dyrektor ZTM. 

Aktualny plan jest taki, że darmowy bilet na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej zostanie zapisany pod warunkiem, że uczeń dostarczy do ZTM kopię pierwszej strony zeznania podatkowego za 2017 rok, zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania, który wskazano w deklaracji PIT, jaka została złożona do urzędu. 

Jeżeli ktoś składał PIT przez internet, to ma dostarczyć urzędowe potwierdzenie odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego. Po południu ratusz nadal nie był w stanie nam powiedzieć, co ostatecznie postanowiono. – Dokumenty wciąż nie są podpisane – powtarzała Agnieszka Siwak-Krzywonos.

I po części może i miała rację, bo nie należy wykluczyć, że projekt uchwały o darmowych przejazdach dla uczniów rzeszowskich szkół jeszcze się zmieni. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

33 KOMENTARZE

 1. Cebulakowi zawsze źle, ma szansę zaoszczędzić trochę kasy, ale gdzie tam, trzeba PITa pokazać, jak to? Nie rozumiem po co darmowe przejazdy dla dzieci cebulaków, niech płacą!

 2. Wszędzie komentarze wielkich panów z miasta, co tam, że kiedyś wasze dzielnice nazywały się psiarnisko itd. Co z tego, ze inne dzielnice jeszcze do niedawna nie należały do Rzeszowa. Liczy się tylko to że JA RZESZOWIANIN. Dostęp do rzeszowskich liceów przyznacie wkrótce tylko rzeszowskim dzieciom? Ciekawe jest to, że prawie połowę waszych ,,najlepszych”(nie ukrywajmy się w innych miastach jest większy poziom) liceów stanowią dzieciaki spoza miasta, niektórzy zasilają internaty no ale bez meldunku w Rzeszowie. Nic dziwnego, że ludzie nie chcą się do was przyłączyć… Lepiej żeby to gburstwo się nie rozprzestrzeniało

 3. Ale jakich przepisów prawa? zgodnie z RODO muszą mieć one akt ustawowy, uchwała rady miasta nie legalizuje przetwarzania. Chyba, że każdy wyrazi zgodę, ale jak przyjdzie samo dziecko (18-latek) z PITem rodzica, to nie może tego zrobić w jego imieniu.

 4. A ja mam pytanie skąd wynika uprawnienie do przetwarzania danych osobowych osób fizycznych zawartych w pit? Czy ZTM rozważył jak się to będzie odbywało, czy pit nie zawiera danych osobowych nadmiarowych oraz czy uwzględnił ochronę danych w fazie projektowania? Bo tego wymaga RODO-zabezpieczenia należy określić przed rozpoczęciem zbierania danych osobowych.

 5. Darmowe bilety powinny mieć tylko 17 góra 18 letnie dziewice.

  Wiecie jak by się garnęli do roboty w Rzeszowie kanary z całego Podkarpacia? Sam mógłbym sprawdzać czy się darmowy bilet należy. To byłaby praca marzeń. Jak sędziowie sądu najwyższego nie chciałbym przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat. Nawet prezydent Dudi siłą by mnie od obowiązków nie wysłał na emeryturę.

 6. Ja, ja, ja. Moje, mojsze, najmojsze…
  Proponuję jeszcze ogrodzić murem z drutem kolczastym żeby Jaśnie Wielmożnemu Panu słoiki koło kamienicy się plątały

 7. Krasne zrobiło bilet za 1 zł po całej gminie dla mieszkańców gminy i było ok.
  Rzeszowskie autobusy dla rzeszowiaków.
  A Krasne niech broni małej ojczyzny – ciemnogród.

 8. BARDZO DOBRZE!!!

  Jak chcą jeździć „za darmo” to niech się meldują w mieście! Dlaczego ja, płacąc podatek w Rzeszowie miałbym ze swoich podatków fundować słoikom darmową komunikację?!? Trzeba ukrócić pasożytnictwo.

 9. Po to sobie mieszkańcy Rzeszowa wybrali w wyborach swoich przedstawicieli żeby ci w ratuszu dbali o nasze interesy. A nie robili prezenty mieszkańcom Krasnego.

 10. Taka prawda. Nie mieszkasz w Rzeszowie, nie jeździsz za darmo. i NIE jestem mieszkańcem Rzeszowa.
  PS. to tak jakby jakaś gmina stwierdziła że ich linie PKS będą opłacać w 100% ale tylko dla mieszkańców. I byłby bunt? Nie.

 11. Taka marna prostacka postawa „mnie dejcie, łonym zabierzcie” z Twojego postu wychodzi…

  Jakby jeszcze Słocina była reprezentacyjną częścią miasta xD

 12. Mnie się wydaje, że rozsądniej byłoby dać darmowe dla uczniów rzeszowskich szkół. Skoro pieniądze idą za uczniem chyba? Jak to było powiedziane…

 13. Sprawa jest prosta jak budowa cepa :
  Rzeszowski Ratusz pilnuje interesu miasta i tylko uczniowie z miasta powinni mieć te przywileje a jak inne Gminy są zainteresowane to super
  Robicz wszystko aby zainteresowane Gminy przyłączały sie do miasta wtedy szybko bedziemy metropolią i o to chodzi – namy być metropolią

 14. Nie da się ukryć że w ratuszu dzieją się dziwne rzeczy.
  Ale to podobno jakiś Niemiec lata po urzędzie i wszystkim mota w głowach.
  Ponoć nazywa się Alzheimer.

 15. Rzeszów bierze udział w programie wymiany pieców. Ale wymieniać mogą TYLKO mieszkańcy Rzeszowa. Podobnie darmowe przejazdy mają TYLKO rzeszowscy bezrobotni. I nikt nie mówi że to niesprawiedliwe.

  Podobnie powinno być z darmowymi biletami dla dzieci. Te tylko dla tu zameldowanych i tu płacących podatki. I finito

 16. Darmowa przejazdy powinny być jak najbardziej uszczelnione, aby mogli korzystać z nich tylko Ci którym się należą, tak jak jest to z przejazdami dla bezrobotnych.

  W przypadku uczniów też powinno być organicznie pon – pt, 7 – 17.

 17. Gdy że tak zażartuję „dziennikarz” piszę w pierwszym swoim zdaniu – „Ratusz kombinuje, jak koń pod górę” pokazuje że taki z niego bezstronny i obiektywny dziennikarz jak z koziej dupy trąbka.

  A darmowe bilety powinny być tylko dla rzeszowian bo to stanowi zachętę dla innych gmin za przyłączeniem się do Rzeszowa. A fundowanie wszystkim jest za drogie dla rzeszowskiego podatnika.

 18. I bardzo dobrze robi ratusz. ZTM Rzeszów to rzeszowska spółka miejska. Dlaczego ma fundować darmowe przejazdy mieszkańcom np. Krasnego gdy Ci jasno się wyrazili w referendum że nie po drodze im z Rzeszowem.

Comments are closed.