Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

„Sejmowy festiwal pogardy i nienawiści do kobiet trwa” – uważają organizatorzy #CzarnegoPiątku, który w piątek odbędzie się w Rzeszowie na znak sprzeciwu wobec planu wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji.

Kobiety znów wyjdą na ulice w całym kraju. Tym razem podczas #CzarnegoPiątku. Dlaczego? Bo do Sejmu znów trafił projekt „Zatrzymaj aborcję”, który znosi możliwość przerywania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

W poniedziałek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zdominowana przez PiS zaopiniowała projekt pozytywnie. W środę i czwartek nad nim miała debatować Komisja Polityki Społecznej. Posiedzenia w tej sprawie jednak odwołano. Przełożono je dopiero na kwiecień na wniosek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dla Kai Godek, działaczki pro-life, nazywaną pierwszą antyaborcjonistką w Polsce, takie działania to kolejna odsłona gry na zwłokę. PiS prawdopodobnie przestraszył się protestów kobiet i powtórki z października 2016 roku, gdy w całym kraju odbywał się #CzarnyProtest, także w Rzeszowie. Działacze pro-life czują się oszukani przez PiS, w podobnym tonie wypowiada się Konferencja Episkopatu Polski. 

Mimo, że prace nad projektem ustawy wprowadzającej całkowity zakaz aborcji zostały nagle wstrzymane, w piątek (23 marca) w całej Polsce odbywać się będzie #CzarnyPiątek.  

„PiS grzebie w porządku obrad – właśnie odwołano posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Serio, nocne pracusie? Myślicie, że będziemy kicać jak zajączki w zależności od tego, co Wy zrobicie? Jak na razie to Wy kicacie – a to pod nas, a to pod Episkopat. Dorośnijcie” – napisał na Twitterze Ogólnopolski Strajk Kobiet, jeden z organizatorów #CzarnegoPiątku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Protest odbędzie się także w Rzeszowie. „Sejmowy festiwal pogardy i nienawiści do kobiet trwa, właśnie odebrano głos organizacjom pozarządowym i posłom opozycji i przegłosowano projekt zakazu aborcji w Komisji „Sprawiedliwości” i „Praw Człowieka”.
Nadal uważacie, że tego nie zrobią?” – pytają organizatorzy rzeszowskiego #CzarnegoPiątku.

„Zapraszamy wszystkich którzy nie dadzą rady pojechać do Warszawy, by w piątek wieczorem przyszli na rzeszowski rynek, aby głośno zaprotestować przeciwko drakońskiej ustawie, którą usiłują przeforsować środowiska nienawidzące kobiet!” – dodają organizatorzy. 

#CzarnyPiątek w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 18:00. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama