Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Po raz pierwszy od 22 lat, nazwisko nowego prezydenta Rzeszowa poznamy po drugiej turze wyborów. Lokale w niedzielę, 21 kwietnia, będą czynne od 7:00. 

– Komisje zostały otwarte i pracują. Nie było żadnych porannych incydentów – przekazała nam rano Paulina Ślemp-Hejnowicz, dyrektor rzeszowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Druga tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie, to skutek tego, że pierwsza tura z 7 kwietnia nie przyniosła rozstrzygnięcia. Żaden z sześciu kandydatów nie zdobył więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, dlatego potrzebna jest dogrywka prezydencka.

W tej walce zmierzą się urzędujący prezydent Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa), popierany przez Koalicję Obywatelską, Nową Lewicę, Polskę 2050 i PSL, oraz Waldemar Szumny (PiS). W pierwszej turze Fijołek zdobył 37,91 proc. głosów, Szumny – 24,23 proc. 

Bezpłatna komunikacja

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę od godz. 7:00 do 21:00. W Rzeszowie otwarte będą 102 komisje obwodowe, w którym będzie można oddać głos. Tym razem zostanie wydana tylko jedna karta wyborcza. Pamiętajcie, by zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Wasz głos będzie ważny, jeżeli na karcie do głosowania należycie postawicie znak „X” w kratce obok nazwiska wybranego kandydata.

Aby frekwencja w Rzeszowie była jak najwyższa, przez cały dzień można korzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej. 7 kwietnia frekwencja w Rzeszowie wyniosła 51,13 proc., była niższa niż w całym województwie (52,42 proc.) i w Polsce (51,99 proc.).

Uprawnionych do głosowania w Rzeszowie będzie 148 067 osób. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Badanie exit poll 

Rzeszów jest jednym z trzech miast w Polsce (Wrocław i Kraków), w których pracownia Ipsos przeprowadzi badanie exit poll. Jego wyniki zostaną podane równocześnie w Polsacie, TVN i TVP tuż po zakończeniu głosowania w niedzielę o godz. 21:00.

W każdym z trzech miast Ipsos wylosował 50 lokali wyborczych oraz zaangażował 110 ankieterów do przeprowadzenia 5000 ankiet, po 100 na każdy z lokali.

Jeśli w danym miejscu uprawnionych do głosowania będzie kilka tysięcy osób, to ankieterzy spytają co 10 osobę, na kogo głosowała. Jeżeli lokal będzie tylko dla kilkuset uprawnionych, to na pytania ankieterów będzie odpowiadać około co trzecia głosująca osoba.

Druga tura w 48 gminach

Druga tura wyborów samorządowych na Podkarpaciu odbędzie się w 48 gminach i miastach. Oprócz Rzeszowa, w dogrywce swojego prezydenta będą wybierać także mieszkańcy Przemyśla, Tarnobrzega i Mielca. 

Po pierwszej turze wyborów swoich burmistrzów nie poznali mieszkańcy: Dębicy, Jasła, Sanoka, Lubaczowa, Łańcuta, Pilzna, Pruchnika, Jarosławia, Dukli, Oleszyc, Przecławia, Radomyśla Wielkiego, Niska, Rudnika nad Sanem, Ulanowa, Birczy, Kańczugi.

Ponownie do urn podejdą także mieszkańcy Sieniawy, Głogowa Małopolskiego, Tyczyna, Dynowa, Sanoka i Nowej Dęby oraz wielu gmin, by wybrać z kolei wójtów m.in. Jeżowego, Medyki i Czarnej.  

Do czasu zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje cisza wyborcza, od północy z piątku na sobotę obowiązuje zakaz agitacji wyborczej. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama