Reklama

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie zapowiada, że będzie częściej kontrolować stan techniczny motocykli, a dla jeżdżących niebezpiecznie nie będzie pobłażliwości.

Sezon motocyklowy dopiero się rozpoczął, a w ostatnich dniach na podkarpackich drogach doszło do dwóch śmiertelnych wypadków z udziałem jednośladów.

25 kwietnia w miejscowości Długie w powiecie jarosławskim motorowerem jechało dwóch 16-latków. Zderzyli się z volkswagenem. Zginął jeden z 16-latków.

W środę w Racławówce w powiecie rzeszowskim 18-letni motocyklista zjechał na pobocze, a następnie uderzył w betonowy przepust. 18-latek nie przeżył.

Z policyjnych statystyk wynika, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie motocyklistów, jak i kierowców samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń.

– Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Przed urazami chroni ich jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek – podkreśla Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Policja dostaje sygnały o ulicznych wyścigach motocyklowych, a także zgłoszenia o zakłóceniach ciszy nocnej przez brawurowo i głośno jeżdżących motocyklistów.

Policja zapewnia, że nie lekceważy tych sygnałów i zapowiada, że będzie kontrolować kierujących jednośladami, ale też częściej sprawdzać stan techniczny pojazdów.

Podkarpacka policja ma urządzenia do badania poziomu głośności – sonometry, przy pomocy których można sprawdzić, czy motocykl nie przekracza dopuszczalnych norm hałasu.

Zgodnie z przepisami, poziom hałasu emitowanego przez układ wydechowy jednośladów z silnikami o pojemności do 125 ccm nie może przekroczyć 94 dB, a w przypadku pojazdów z większymi silnikami ta norma wynosi 96 dB.

– W razie stwierdzenia nieprawidłowości funkcjonariusze będą zatrzymywać dowody rejestracyjne. Nie będzie pobłażliwości dla jeżdżących niebezpiecznie – zapowiada KWP.

Policja w czwartek rozpoczęła akcję „Majowy weekend 2015″, która potrwa do niedzieli.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama