500 plus to program, dzięki któremu na konta wielu polskich rodzin co miesiąc wpływają dodatkowe środki. Jednak niewiele instytucji traktuje je jako element dochodu. Kiedy osoby z trudniejszą sytuacją materialną starają się o dodatkową pomoc finansową, fakt otrzymywania 500+ najczęściej nie jest brany pod uwagę.
To, co jednak w ośrodkach pomocy społecznej czy urzędach skarbowych stanowi plus, może być minusem w bankach, podczas starania się o kredyt. Poniżej wyjaśniamy, czy (i kiedy) 500 plus wlicza się do dochodu i jakie są tego konsekwencje.
500 plus wlicza się do dochodu?
Zgodnie z prawem i definicją dochodu, 500 plus jako świadczenie pomocowe i tymczasowe nie zalicza się do tej kategorii ekonomicznej. 500 plus jest co prawda comiesięcznym wpływem, ale nie stanowi dochodu z uwagi na swój charakter. Od 1 kwietnia 2016 r., kiedy program Rodzina 500+ wszedł w życie, celem tego programu jest pomoc rodzicom w opiece i wychowaniu dzieci oraz poprawa warunków życia rodzin w Polsce.
Świadczenia, które nie wliczają się do dochodu
Świadczeń finansowych od Państwa mamy więcej i również nie są one wliczane do dochodu. Żeby nie były wliczane do dochodu, muszą być zwolnione z podatku od osób fizycznych. Oprócz 500+ do dochodu nie wliczają się m.in.:
- zasiłek porodowy
- zasiłek rodzinny
- zasiłek pielęgnacyjny.
Wszystkich wymienionych powyżej świadczeń nie rozliczamy podczas składania corocznej deklaracji podatkowej. Nie płacimy za nie danin fiskusowi.
500 plus, a rozliczenie PIT
Pieniędzy, które trafiły do nas z tytułu uczestnictwa w programie Rodzina 500+ nie uwzględniamy w PIT. Niezależnie od tego, na jakim formularzu będziemy się rozliczać (PIT-36, PIT-37, etc.), nie znajdziemy kolumny, w którą należy wprowadzić pozyskaną w ramach tego świadczenia kwotę. I to niezależnie od ilości dzieci, czy otrzymanej przez cały rok sumy.
500 plus w żaden sposób nie wpływa na:
- kwotę wolną od podatku
- przejście z jednego stopnia skali (12%) na drugi (32%).
Pieniądze z programu mającego pomóc w wychowaniu dzieci nie obniżają ulg. Dla osób pobierających 500+ możliwe jest też rozliczenie wspólnie z dzieckiem. Takie „obojętne” traktowanie świadczenia przez instytucje ma jednak również pewien minus – spotkamy się z nim w bankach.
500 plus, a zdolność kredytowa
Jeżeli planujemy kredyt lub pożyczkę bankową, fakt pobierania przez nas 500 plus najprawdopodobniej nie wpłynie na decyzję kredytową, choć teoretycznie powinien zwiększać naszą zdolność. Przy finansowaniu krótkoterminowym niektóre banki mogą wziąć pod uwagę, że dopóki nasze dzieci nie osiągną pełnoletności, rząd w pewnym stopniu zabezpiecza nas finansowo. Duże kwoty zaciągane na dłuższy okres czasu nie będą jednak dla nas dostępne z samego tylko tytułu otrzymywania 500+.
Dlaczego? Oto dwa główne powody:
- Program Rodzina 500+ ma na celu umożliwienie odpowiadania na podstawowe potrzeby dzieci, a nie poprawienie zdolności kredytowej rodziców;
- 500 plus jest świadczeniem tymczasowym – otrzymujemy je tylko do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat, tymczasem kredyty hipoteczne zaciągamy zwykle na 20-30 lat.
Niemniej chcąc zaciągnąć kredyt na 10-15 lat lub krócej, warto zwrócić się do kilku banków z prośbą o wyliczenie zdolności kredytowej, ponieważ mogą one uwzględnić świadczenie. Jeśli zaś chcemy mieć pewność, że nasz udział w programie 500 plus zostanie odnotowany przez kredytodawcę, możemy skorzystać z usług na rynku pozabankowym.
Składając wniosek w firmach pożyczkowych, otrzymywane co miesiąc świadczenie rodzinne, może zwiększyć szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi. Jeśli chcesz
zminimalizować ryzyko odmowy, sprawdź pożyczki bez BIK. To produkty nie tylko
łatwo dostępne dla beneficjentów programu 500+ ale i niewymagające posiadania
nienagannej historii spłaty wcześniejszych zobowiązań.
500 plus, a dochód na potrzeby ZFŚS
Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) tworzony przez niektórych pracodawców i umożliwiający otrzymywanie pewnych benefitów z funduszu. Wnioski składane do ZFŚS zawsze wymagają określenia swojej sytuacji materialnej, ponieważ jest to jedno z kryteriów przyznawania świadczenia.
Czy określając w tego typu formularzach swój dochód, należy uwzględniać 500 plus? Odpowiedzią na to pytanie jest znienawidzone przez internautów „to zależy”.
Bardziej precyzyjną odpowiedź znajdziemy jednak w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, gdzie każdy pracodawca może określić, czy świadczenie wychowawcze wchodzi do dochodu rodziny wnioskującej o wsparcie, czy nie.