Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

114 maszyn ma pomagać w zimowych utrzymaniu rzeszowskich dróg, chodników, ścieżek rowerowych i parkingów. Jak będzie, życie pokaże. 

Rozstrzygnięto przetarg na zimowe utrzymanie miasta. Podobnie jak w poprzednich latach, zajmie się tym konsorcjum firm, na ich czele stoi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie. Na zimową operację utrzymania w jak najlepszym stanie dróg i m.in. także chodników w budżecie miasta jest ponad 5,3 mln zł.

– Akcja „Zima” w Rzeszowie jest dużym wyzwaniem – twierdzi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Droga sól 

Do utrzymania w dobrym stanie podczas zimy jest 594 km miejskich dróg, chodniki, ścieżki rowerowe i schody – łącznie blisko 812 tys. m kw. W zależności od pogody, może pracować nawet 114 maszyn, m.in. 17 pługoposypywarek, 15 pługów jednostronnych, 13 ciągników rolniczych (do 3,5 tony) oraz ten lżejszy, wykorzystywany przede wszystkim na chodnikach.

– To m.in. 16 lżejszych ciągników, 9 lekkich pługów zamontowanych do mikrociągników – wyjaśniają miejscy urzędnicy. Do posypywania dróg służby będą używać soli i piasku. Sól kupiono już wiosną, kiedy jej ceny wahały się od 270 do 490 zł za tonę. – Obecnie za tonę soli trzeba płacić nawet i ponad 900 zł – zwraca uwagę Artur Gernand. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

5 standardów 

Wzorem ubiegłych lat drogi podzielono na 5 standardów. W pierwszej kolejności odśnieżane i posypywane będą główne miejskie drogi, m.in. ulice Piłsudskiego, Cieplińskiego, Dąbrowskiego, Rejtana, Krakowska, Witosa. Chodniki, będące w utrzymaniu Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, także podzielono trzy standardy.

– Do pierwszego zaliczone zostały te o największym natężeniu ruchu pieszego i te znajdujące się w centrum miasta – informują służby prasowe ratusza, przypominając jednocześnie, że właściciele nieruchomości lub ich zarządcy mają ustawowy obowiązek uprzątnięcia śniegu i lodu z części chodników przyległych do budynków. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama