Zdjęcie: Studio Fotocel
Reklama

W nadchodzącym tygodniu Kino za Rogiem Café będzie prezentować ciekawe i nagradzane produkcje, których nie zobaczycie w innych kinach. Do tego turniej i wykłady na temat sztuki.

Teatr na ekranie

W poniedziałek, 16 grudnia odbędzie się kolejny pokaz z cyklu „Teatr na ekranie”, w ramach którego raz w miesiącu pokazywane są ciekawe, nagradzane, polskie sztuki teatralne z doborową obsadą. W trakcie akcji można oglądać ekranizacje tworzone głównie przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalających na realizację nowatorskich utworów.

„Wasza Wysokość” – spektakl w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, inspirowany biografią Wandy Rutkiewicz.

Fabuła: Podczas wyprawy na Kanczendzongę ginie młody chłopak. Towarzysząca mu Wanda tłumaczy na konferencji prasowej, jak do tego doszło. Jeden z uczestników pogrzebu, reżyser dokumentalista, proponuje Wandzie powrót na himalajski szczyt po ciało zaginionego. Do wyprawy, z której ma powstać film, dołącza dziewczyna chłopaka, Anna, oraz jej ojciec, Jerzy – przyjaciel Wandy. Cała czwórka musi skonfrontować się nie tylko z surowymi warunkami, lecz również z własną, niełatwą przeszłością.

Wtorek z klasyką

W ramach „Wtorku z klasyką” odbywają się cykliczne spotkania, w których można obejrzeć kultowe, wybitne lub nagradzane polskie produkcje.

„Ucieczka z kina Wolność” – wielokrotnie nagrodzony film. Otrzymał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1990 roku pięć nagród, w tym Grand Prix (Złote Lwy), nagrodę za pierwszoplanową rolę męską, nagrodę za muzykę, Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Prezesa Komitetu d/s Radia i Telewizji. To podszyta absurdem, metaforyczna opowieść o końcu opresyjnego ustroju, ale też uniwersalna przypowieść o człowieku, który, choć upadł, próbuje odzyskać godność i wolność.

Fabuła: Lata 80. XX w. Postaci wyświetlanego w kinie „Wolność” filmu porzucają swoje role i zaczynają rozmawiać z widzami. Okręgowy cenzor stosuje środek zapobiegawczy: każe wykupić wszystkie seanse, jednak wirus buntu przenosi się na ulice. I wtedy partyjna „góra” nakazuje spalić kopię filmu.

Kadr jak malowany

„Kadr jak malowany” to comiesięczne spotkania ze sztuką i filmem. W trakcie wydarzenia będzie można posłuchać wykładów o artystach i dziełach. Przemówienia są inspirowane konkretnymi kadrami i scenami filmowymi i będzie im towarzyszył specjalnie wybrany seans.

W ich trakcie zostaną poruszone różne kwestie, np.: Czym kierowali się twórcy filmowi przygotowując ujęcie? Dlaczego dane dzieło zostało odtworzone w filmie i jakie to ma znaczenie dla fabuły?

17 grudnia odbędzie się projekcja filmu „O północy w Paryżu” i wykład o sztuce w cyklu „Kadr jak malowany”, który poprowadzi ks. Paweł Batory – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, historyk sztuki, wykładowca oraz miłośnik kina. Sam film dostał w 2012 roku dwie prestiżowe nagrody za scenariusz – Oscara i Złoty Glob.

Fabuła: Świeżo zaręczona para młodych Amerykanów, Gil i Inez, przybywa do Paryża z rodzicami i przyjaciółmi rodziców przyszłej panny młodej. Gil miał kiedyś aspiracje, by zostać poważnym pisarzem, koniec końców został jednak hollywoodzkim scenarzystą i popadł w rutynę niesatysfakcjonującej, ale dobrze płatnej pracy.

Pobyt w Paryżu wyzwala w nim wspomnienia dawnych ambicji literackich. Któregoś wieczora ten wciąż niepoprawny romantyk odłącza się od swoich bardzo amerykańskich towarzyszy i bardzo amerykańskiej narzeczonej. W tajemniczy sposób o północy trafia w sam środek świata paryskiej bohemy lat 20. i poznaje jej najwybitniejszych twórców: Picassa, Gertrudę Stein, Luisa Bunuela i… piękną zmysłową muzę słynnych artystów Adrianę.

Turnieje filmowe KzR Café

18 grudnia organizowana jest świąteczna edycja zabawy-wydarzenia, które na dobre wpisało się w filmową mapę naszego regionu i jest jedynym takim w Rzeszowie. Ten turniej to quiz, w którym można wziąć udział z przyjaciółmi, w maksymalnie 4-osobowej grupie lub pojedynczo – wtedy współzawodnicy dobierani są na miejscu.

Drużyny odpowiadają na pytania z szeroko rozumianej kinematografii w 3 turach, a na finalistów czekają filmowe upominki w postaci filmów, książek, czy biletów do kina.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a na turniej można zapisać się pod adresem mailowym: kontakt@kzrcafe.pl

Turniej filmowy organizowany jest przez Kino za Rogiem Café w Rzeszowie i audycję filmową „Deja vu” w Radio Centrum 89fm.

 

Zdjęcia: materiały prasowe

 

Repertuar Kina za Rogiem Café 13.12 – 19.12

Projekcje i inne wydarzenia odbywać się będą w budynku Kina za Rogiem Café, na ul. Świętego Mikołaja 6.

13 grudnia (piątek)

  • 18:00 Do granic

  • 19:30 seans prywatny

  • 20:30 Biała odwaga

14 grudnia (sobota)

  • 11:00 Basia 3

  • 12:30 Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa

  • 14:30 Siła naszych marzeń – lektor – PREMIERA KzR CAFE

  • 20:00 Bulion i inne namiętności

15 grudnia (niedziela)

  • 11:00 Śnieżna paczka

  • 13:00 Emma i czarny jaguar

  • 15:00 seans prywatny

  • 18:00 Dream Scenario

16 grudnia (poniedziałek)

  • 17:00 seans prywatny

  • 19:30 Wasza Wysokość – TEATR NA EKRANIE

17 grudnia (wtorek)

  • 17:30 Ucieczka z kina Wolność – WTOREK Z KLASYKĄ

  • 19:00 O północy w Paryżu – KADR JAK MALOWANY

PIĘTRO ZA ROGIEM

  • 18:00 Wykład O północy w Paryżu – KADR JAK MALOWANY

18 grudnia (środa)

  • 17:00 Siła naszych marzeń – lektor – PREMIERA KzR CAFE
  • 19:00 Bulion i inne namiętności

PIĘTRO ZA ROGIEM

  • 18:00 TURNIEJ FILMOWY

19 grudnia (czwartek)

  • 17:00 Do granic

  • 18:30 seans prywatny

(MK)

Czytaj więcej:

Przecięli pień podkarpackiego dębu, a tam niesamowite znalezisko sprzed 1400 lat! [ZDJĘCIA]

Reklama