Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

Dąb Fredry, który przed wycięciem ocaliły panie Ireny, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2021. Dwa lata temu w plebiscycie zwyciężył bez czarny z Rzeszowa. 

Klub Gaja ogłosił 16 finalistów tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku. Wśród nich znalazł się Dąb Fredy z Rzeszowa, który w czerwcu 2019 roku Irena Paterek i Irena Cymbalista ocaliły od wycinki. Ratusz planował wtedy usunąć 200-letnie drzewo, aby zmodernizować drogi w centrum. Ostatecznie, po akcji pań Iren, wycofał się z tego pomysłu i obiecał zmienić projekt ronda, które ma powstać w pobliżu ZUS-u

Wiekowe drzewo

Dąb Fredry jest dębem szypułkowym. Liczy 200 lat i mierzy 20 m, w obwodzie ma 320 cm. Rośnie naprzeciwko bloku nr 5 przy ul. Fredry. Do konkursu Drzewo Roku 2021 został zgłoszony przez nieformalną grupę „Nie oddamy Dębu Fredry”. W walce o finał rywalizował aż ze 150 innymi drzewami z całego kraju. 

„Wybrani przez jury konkursu finaliści to bohaterowie naszych czasów i walki o przyrodę w Polsce. To często mocno okaleczone przez piły drzewa, które ciągle żyją, drzewa zagrożone wycinką i te ocalone, otaczane opieką i ochroną” – ogłosił Klub Gaja. 

Wśród finałowych drzew znalazły się drzewa z najdalszych zakątków Polski: wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także chopinowskie wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia. O tytuł Drzewa Roku 2021 rywalizować będą podczas czerwcowego głosowania – TUTAJ

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Cieszy nas ilość zgłoszeń, ale zarazem niepokoi liczba drzew zagrożonych wycięciem. Dzieje się coś niedobrego. Z całego kraju spływają do nas informacje o pozbywaniu się w szczególności starych i dorodnych drzew. Zgłoszenie takich drzew do naszego konkursu często jest dla nich ostatnią szansą na ratunek – uważa Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

– Mam nadzieję, że poznanie wzruszających opowieści o tych drzewach, przyczyni się do większej empatii dla przyrody – dodaje Bożek, zachęcając do oddawania głosów.

Rzeszów już raz wygrał

To nie pierwszy raz, gdy Rzeszów rywalizuje w finale plebiscytu. Przypomnijmy, że w 2019 roku tytuł Drzewa Roku zdobył nasz 200-letni bez czarny. Krzew, który przyjął formę drzewa, i rośnie między blokami w centrum miasta, uzbierał wtedy 2315 głosów i zostawił w tyle konkurencję. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama