Zdjęcie: Halina Sikora

Udało się! Ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa, który do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgłosiła Halina Sikora, wygrał i teraz będzie reprezentował Polskę w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku. 

Głosy na Drzewo Roku 2019 można było oddawać przez cały czerwiec na 16 drzew, wśród których znalazł się zgłoszony przez rzeszowiankę Halinę Sikorę ponad 200-letni bez czarny. Nasze drzewo zdobyło 2315 głosy. Tuż za nim uplasowała się lipa Anna w Kliniskach Wielkich w gminie Goleniów w woj. zachodniopomorskim z 1905 głosamiTrzeci na podium stanął Dąb Wolności w Głownie w woj. łódzkim, zdobywając 1400 głosów.

– Niezwykłą wartością tegorocznego zwycięzcy jest to, że krzew, który przyjął formę drzewa, został zgłoszony nie przez instytucję, a osobę prywatną. To dobry znak na przyszłość – stwierdził Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. 

– Świadomi znaczenia przyrody i drzew obywatele stanowią tę grupę, która może wspomagać ochronę drzew i krajobrazu naszych miast i terenów wiejskich. Gratulacje! – dodał. 

Gdy Halina Sikora dowiedziała się o wygranej bzu, który zgłosiła do konkursu, była wzruszona. – Wiadomość o zwycięstwie sprawiła mi ogromną radość i wycisnęła łzy szczęścia. Wszystkie drzewa w konkursie są piękne i wyjątkowe, ale wygrywa to, które zbierze wokół siebie najwięcej ludzi. Udało się to skromnemu drzewku bzu czarnego – mówi Halina Sikora. 

– Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które oddały głos na bez czarny. Dla was w podziękowaniu Drzewo 2019 Roku zaszumi o zmroku – dodała. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Statuetka Drzewo Roku 2019 trafi do Haliny Sikory, a także do władz Rzeszowa, na którego terenie rośnie bez czarny. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października w Warszawie podczas inauguracji 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

9. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 50 zgłoszeń drzew z całej Polski. Na 16. finałowych drzew podczas głosowania internauci oddali ponad 13 tysięcy ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 tysięcy odsłon.

Rzeszowski bez czarny ma około 6 metrów wysokości i 125 cm w obwodzie. Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami. Jest prawdopodobnie pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Jego wyjątkowość polega na tym, że też bez jest drzewem, a to niespotykane u tej rośliny.

Rzeszowski bez zachwyca także urodą, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie, cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania bez pokryty jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama