Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie
Reklama

20 tysięcy opasek odblaskowych rozdadzą rzeszowscy policjanci podczas akcji „Daj się zobaczyć”. Akcja rusza w poniedziałek 18 grudnia. 

„Daj się zobaczyć” to wspólna akcja Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie i firmy G2A.COM. Jej celem jest poprawa widoczności pieszych. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 m. Pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny nawet z odległości 150 m.

Policja przypomina o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się drogami poza obszarem zabudowanym. Nowe przepisy obowiązują od 2014 r. Za brak odblasków grozi mandat od 20 do 500 złotych. Bez odblasków pieszy może się poruszać wyłącznie po drodze przeznaczonej dla niego lub chodniku.

– Nieoświetlone miejsca na drogach i ulicach są bardzo niebezpieczne dla pieszych. W okresie jesienno-zimowym piesi często noszą ciemną odzież, przez co są widoczni zaledwie z kilku metrów. Nietrudno o bardzo groźny wypadek. Wszelkie odblaski dają kierowcom szansę na znacznie szybszą reakcję, znacząco zmniejszając ryzyko potrącenia – twierdzi Tomasz Drzał z KMP w Rzeszowie.

Policyjne apele wsparła teraz firma G2A.COM, która wspólnie z policjantami od poniedziałku w Rzeszowie będzie rozdawała opaski odblaskowe. 

– Po drodze z pracy do domu często trafiam na nieoświetlone miejsca, gdzie naprawdę trudno jest dostrzec pieszych. Zwłaszcza, gdy noszą ciemne ubrania – mówi Dorota Wróbel, dyrektor generalny w G2A.COM. – Przekazaliśmy naszym pracownikom opaski odblaskowe, ale uznaliśmy, że to za mało. Stąd też pomysł, by rozdać opaski mieszkańcom Rzeszowa – dodaje.

Firma zasponsorowała 20 tysięcy opasek odblaskowych, które zostaną rozdane 18, 20 i 23 grudnia w najbardziej uczęszczanych miejscach w Rzeszowie, m.in. w pobliżu Galerii Rzeszów, Millenium Hall oraz przy dworcach PKS i PKP.

Gdzie można otrzymać opaskę?

Poniedziałek (18 grudnia)

– 7:30 – 8:30 – okolice dworców PKP i PKS

– 15:30 – 16:30 – al. Piłsudskiego, obok Galerii Park Center

Środa (20 grudnia)

– 7:30 – 8:30 – ul. Słocińska, rejon SP nr 5

– 9:00 – 10:00 – ul. 3 Maja (I LO, deptak, rejony kina Zorza i bazaru Balcerowicza)

– 13:00 – 14:00 – ul. Rejtana (ZS nr 2, ZS Spożywczych, ZS Samochodowych, al. Warszawska)

– 14:30 – 15:30 – ul. Hoffmanowej (SP nr 3, ZS Ekonomicznych oraz ul. Lisa-Kuli – teren przy Galerii Graffica)

Sobota (23 grudnia)

– 13:00 – 14:00 – okolica Galerii Rzeszów (przy przejściach dla pieszych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku)

– 15:00 – 16:00 – okolica galerii Millenium Hall (przy przejściach dla pieszych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku)

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama