Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Miały być, a nie ma. Pacjenci dzwonią i pytają, ale szans na darmowy test w Rzeszowie na razie nie ma.

Darmowe i szybkie testy na koronawirusa w każdej aptece nieco ponad tydzień temu obiecał premier Mateusz Morawiecki. Miały być dostępne od czwartku, 27 stycznia. Wtedy do programu przystąpiło 105 aptek z całej Polski. Wśród nich nie było ani jednej z Podkarpacia. A pacjenci pytają o testy.

– Dzwonią, przychodzą też ludzie z ulicy – mówią nam rzeszowscy farmaceuci. – Każdego dnia jest to co najmniej kilkanaście osób.

Wyśrubowane warunki

Farmaceuci sami decydują, czy chcą wziąć udział w programie, ale apteki muszą posiadać odpowiednie warunki. – Muszą zadbać o bezpieczeństwo osób testowanych, pracowników apteki oraz pacjentów, którzy przyszli po leki – tłumaczy Lucyna Samborska, wiceprezes Okręgowej Podkarpackiej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Żeby szlaki komunikacyjne tych osób nie krzyżowały się, apteki muszą mieć oddzielne wejście do pomieszczenia przeznaczonego do testów. Problemów jest jednak więcej. – Np. w takim pomieszczeniu musi być umywalka z ciepłą i zimą wodą – wymienia wiceprezes Samborska. To dlatego jest niewiele aptek spełniających tak wyśrubowane warunki.

 – Ale to się zmieni – uważa wiceprezes Samborska. – Apteki muszą mieć czas, żeby przygotować się do testowania pacjentów – twierdzi. 

Te, które chcą przystąpić do programu muszą zgłosić się do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

9 aptek na Podkarpaciu

W piątek (28 stycznia) Rafał Śliż, rzecznik rzeszowskiego NFZ, przesłał listę podkarpackich aptek deklarujących robienie testów na koronawirusa. Jest na niej 9 placówek. Ani jednej z Rzeszowa. Późnym popołudniem wciąż nie było ich na stronie internetowej rządu.

Testy do aptek wysyła Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. – Robi to niezwłocznie po tym, jak znajdą się w rządowym wykazie – mówi wiceprezes OPIA. W praktyce oznacza to, że farmaceuci będą mieli testy za dzień, dwa lub trzy. 

Tak jak w punktach drive-thru, także farmaceuta pobiera wymaz z nosa lub gardła. O wyniku pacjent powinien być poinformowany w ciągu kilkunastu minut. Może też dostać SMS albo sprawdzić wynik w Internetowym Koncie Pacjenta. 

Farmaceuta wpisuje wynik do centralnej bazy. – Jeżeli jest pozytywny, pacjent zostaje objęty nadzorem epidemiologicznym – dodaje Lucyna Samborska.

Wykaz podkarpackich aptek, które do piątku (28 stycznia) zgłosiły się do programu: 

1. Apteka Niezapominajka dla całej rodziny. Dębica, ul. Kolejowa 44

2. Apteka NOVA. Stalowa Wola, ul. Dąbrowskiego 4

3. Apteka Nova. Tarnobrzeg, ul. Warszawska 378

4. Apteka Nova. Nowa Dęba, ul. Jasna 7

5. Dar-Med Centrum Medyczne. Brzozów, ul. 3 Maja 41

6. Apteka Nova. Sędziszów Małopolski, ul. Jana Pawła II 54 a

7. Apteka Nova. Tarnobrzeg, ul. Sienkiewicza 4/71B

8. Apteka prywatna Arnica, Rudnik nad Sanem, ul. Chopina 14

9. Apteka Centrum. Mielec, ul. Stefana Batorego 20

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama