Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie nie trafiła skarga Tadeusza Ferenca na wygaszenie mu mandatu prezydenta Rzeszowa. Od czwartku komisarzem miasta będzie Marek Bajdak. 

W środę (24 lutego) minął 7-dniowy termin, w którym Tadeusz Ferenc mógł zaskarżyć decyzję komisarza wyborczego w Rzeszowie o wygaszaniu mandatu prezydenta. Komisarz Marcin Dudzik takie postanowienie wydał 17 lutego. 

– Tadeusz Ferenc takiej skargi nie złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, a to oznacza, że postanowienie wygaszające mu mandat prezydenta miasta stało się prawomocne – mówi nam sędzia Marcin Dudzik. 

Teraz ruch należy do premiera RP Mateusza Morawieckiego, który wyznaczy komisarza, czyli osobę pełniącą obowiązki prezydenta Rzeszowa do czasu rozstrzygnięcia przedterminowych wyborów. Te powinny się odbyć w ciągu 90 dni od dnia złożenia rezygnacji Tadeusza Ferenca ze stanowiska prezydenta. 

Ferenc ze swojej funkcji zrezygnował 10 lutego i tego samego dnia poinformował o tym komisarza wyborczego w Rzeszowie. Teoretycznie wybory powinny się odbyć najpóźniej 9 maja, ale ten termin może być przesunięty z uwagi na pandemię koronawirusa. Do tego czasu miastem będzie rządził komisarz.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, złożyła do premiera wniosek o powołanie na komisarza Marka Bajdaka, obecnego dyrektora wydziału nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. – Dzisiaj Marek Bajdak został powołany na p.o. obowiązki prezydenta Rzeszowa – przekazał nam w czwartek Piotr Müller, rzecznik rządu. 

Nominację Bajdakowi po południu wręczy wojewoda Ewa Leniart. O godz. 13:30 planowana jest ich wspólna konferencja. 

Podanie terminu przyspieszonych wyborów na prezydenta Rzeszowa wraz z kalendarzem wyborczym jest w gestii premiera. – Komisarz wyznaczony przez premiera w tej kwestii nie ma nic do powiedzenia – mówi sędzia Marcin Dudzik. 

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Na zdjęciu Marek Bajdak i Ewa Leniart

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama