Po niemal roku intensywnych prac, mieszkańcy Rzeszowa będą mogli cieszyć się odnowionym deptakiem na ulicy Grunwaldzkiej. Zmiany są duże, jutro wielkie otwarcie!
Oficjalne otwarcie tego reprezentacyjnego zakątka miasta zaplanowano na niedzielę, a prezydent Konrad Fijołek serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Kompleksowa metamorfoza
Remont objął ostatni, trzeci fragment miejskiego deptaka – odcinek od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Jak poinformował Artur Gernand z kancelarii prezydenta Rzeszowa, prace rozpoczęły się od gruntownej przebudowy infrastruktury podziemnej.
– Zaczęli od przebudowy starych, często wadliwie działających instalacji podziemnych biegnących pod deptakiem. Wymienili rury kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieć wodociągową i gazową, ułożyli też kable oświetleniowe. To była też najdroższa część inwestycji – wyjaśnia Artur Gernand.
Estetyka i funkcjonalność
Stara kostka brukowa, służąca mieszkańcom przez ponad 20 lat, ustąpiła miejsca eleganckim płytom granitowym. Środek deptaka zachował jednak historyczny charakter dzięki oryginalnej kostce granitowej, co było wymogiem konserwatora zabytków.
Nowością na Grunwaldzkiej jest 30 grabów, posadzonych w dwóch szpalerach.
– W pierwszym projekcie przebudowy nie było drzew, ale decyzją prezydenta dokumentacja została zmieniona. Drzewa mają system nawadniający i napowietrzający, aby zapewnić im jak najlepsze warunki – podkreślił Gernand.
Powrót do historii
Na skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską symbolicznie zaznaczono miejsce, gdzie w latach 1910-1935 stał Pomnik Grunwaldzki. Czarny kamienny krąg z inskrypcją przypomina o tym ważnym elemencie historii miasta. Deptak zyskał również nowe oświetlenie oraz stylowe ławki, część z nich ozdobiona jest herbem Rzeszowa.
Wielkie otwarcie
Niedzielnemu otwarciu deptaka ma towarzyszyć projekcja filmu niemego z muzyką na żywo oraz wystawa zdjęć dokumentujących historię ulicy.
Przebudowa Grunwaldzkiej to ostatni etap modernizacji rzeszowskiego deptaka, który rozpoczął się od ul. 3-go Maja, a następnie objął ul. Kościuszki. Przebudowę zrealizowała firma OBO Polska z Rzeszowa, a koszt inwestycji wyniósł ponad 13 mln zł.
(Red, PAP)