Reklama

Nawet 100 spadających gwiazd na godzinę czeka miłośników astronomii w nocy ze środy na czwartek. To Perseidy 2015.

W tym roku warunki sprzyjają obserwatorom, bo sierpniowe noce są ciepłe i bezchmurne, a w obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc – pojawi się na niebie dopiero na kilkanaście minut przed wschodem Słońca.

Już pod koniec lipca Perseidy rozpoczynają swoją aktywność na naszym niebie. Jest to najpopularniejszy rój meteorów. Raz w roku mamy do czynienia z tzw. maksimum Perseidów. Spada ich nawet około 100 na godzinę. Wtedy niebo jest rozświetlane przez deszcz spadających meteorów.

Spadające gwiazdy są to drobinki pyłu wyrzucone przez komety. W momencie, gdy wpadają w ziemską atmosferę ulegają spaleniu, przez co pozostawiają efektowny ślad. Jest to naprawdę magiczne zjawisko.

W tym roku maksimum Perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Pierwsze meteory rozbłysną na niebie około godz. 20:00 i spadać będą przez całą noc nawet do 5:00 rano. Wielbiciele tego fantastycznego zjawiska będą mogli w całej Polsce obserwować niebo. Jednak należy pamiętać, że najlepszym punktem obserwacyjnym są miejsca oddalone od świateł.

Pochwalcie się Waszymi zdjęciami z tej nocy. Opublikujemy je w naszej galerii. Zdjęcia wysyłajcie na adres: redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: