Na zdjęciach (od lewej): Erik Truffaz i Józef Skrzek. Fot. Yuji Watanabe i Marcin Tomaszuk

Uroczyste odsłonięcie muralu i specjalny koncert dwóch wybitnych improwizatorów Józefa Skrzeka i Erika Truffaza – to kolejne wydarzenia w Rzeszowie w 80. rocznicę urodzin Tomasza Stańko. 

Urodziny podchodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza rozpoczęły się w miniony weekend. W sobotę na terenie Zamku Lubomirskich zagrał Kuba Płużek Quartet + Oskar Török, a w niedzielę publiczność czarowali EABS i Marcin Wasilewski Trio.

To nie jedyne wydarzenia 4. Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko. Kolejnym jest koncert „Dla Tomasza”, który odbędzie się 24 lipca hotelu Bristol (ul. Kopernika 12). Zagrają Józef Skrzek, wybitny multiinstrumentalista, kompozytor, oraz Erik Truffaz, jeden z najwybitniejszych trębaczy, uważany za kontynuatora muzycznej ścieżki Milesa Davisa. 

Koncert muzyków to wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Kultury, miasta Rzeszowa i Estrady Rzeszowskiej. – Tomasz Stańko cenił muzykę obydwu artystów i darzył ich szacunkiem – podkreślają organizatorzy koncertu, który rozpocznie się o godz. 19:00.

Józef Skrzek i Erik Truffaz improwizują. Skrzek eksperymentuje z elektroniką, muzyką sakralną, klasyczną, nie omija ciężkiego rocka. Truffaz bawi się klasycznym jazzem, elektroniką, rapem, muzyką świata z wieloma elementami etnicznymi zaczerpniętymi z krajów, w których koncertował – Chiny, Meksyk, Brazylia, Algieria.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
Na zdjęciu Józef Skrzek. Fot. Marcin Tomaszuk

Bezpłatne zaproszenia na koncert można rezerwować na stronie estrada.rzeszow.pl. Koncert będzie transmitowany na żywo na Facebooku NCK i Estrady Rzeszowskiej. Godzinę wcześniej, o 18:00, zostanie uroczyście odsłonięty mural Tomasza Stańko, który od grudnia 2021 roku zdobi ścianę budynku przy ul. Hetmańskiej 16.

Tomasz Stańko, zmarły przed czterema laty artysta, to jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu, urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie, jest jego honorowym obywatelem. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama