Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Majówka się zbliża, więc i Święto Paniagi tuż, tuż. Tym razem kulturę rumuńską będziemy poznawać na placu budowy.  W ten weekend też trochę pochorujemy z urojenia i rozwiedziemy się w boskim stylu. Będzie też trochę koncertów w klubach i „Ptaki Cudaki”.

1. PIĄTEK (28 kwietnia)

Fair Weather Friends zagra w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów (ul. Zamkowa). Koncert zespołu rozpocznie się o godz. 19:00. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w siedzibie radia.

Fair Weather Friends to jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny, o czym świadczą m.in. uznanie najbardziej opiniotwórczych dziennikarzy muzycznych, grono fanów w całym kraju oraz występy na największych festiwalach: Open`er Festival, Kraków Live Music Festival, Free Form Festival czy Orange Warsaw Festival.

Teraz FWF wracają z nowymi utworami zapowiadającymi drugi długogrający album.  Premiera EP-ki „Hello Sunday“ miała miejsce w połowie września. Podczas koncertu nie zabraknie dobrze znanych fanom FWF utworów jak – „Fortune Player” czy „Fake Love”. Ich autorskie brzmienie to połączenie współczesnej elektroniki, klimatu 70’ soulu i funku, elektropopowych melodii i punkowej wręcz energii.

Chory z urojenia

W klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o godz. 19:00 zagrają Straight Hate, Rotengeist, Psycho Visions  i Bottom w ramach trasy koncertowej „Psychofilia Mini’Tour 2017”. Bilety w cenie 20 zł można kupić przed koncertem w klubie.

W pubie Underground (ul. Matejki 10) o godz. 20:00  zagra z kolei grupa Lonker See. Ich muzyka jest pełna przestrzeni, bazuje na długich formach i jest w niej dużo miejsca na improwizację. Ich debiutancka płyta „Split Image” ukazała się w kwietniu zeszłego roku nakładem wytwórni Music Is The Weapon. Wstęp wolny.

W Teatrze im. W. Siemaszkowej można w piątkowy wieczór obejrzeć dwa spektakle – „Chorego z urojenia”, którego recenzję możecie przeczytać TUTAJ, o godz. 18:00, bilety w cenie 45 zł oraz o godz. 19:00 w piątek i sobotę „Mój boski rozwód” (bilety w cenie 25 zł).

2. SOBOTA (29 kwietnia)

W Rzeszowskim  Domu Kultury (ul. Olbrachta 120) o godz. 15:00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych laureatów i uczestników IV Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ptaki Cudaki”.

Pokonkursową wystawę będzie można oglądać także późniejszych terminach w Urzędzie Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie oraz Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall. Wstęp wolny.

Grupa Kraina Przyjemności zagra w Undergroundzie (ul. Matejki 10) o godz. 20:00, wstęp wolny.

NSH świętuje swoje piąte urodziny i dlatego w Rzeszowie wraz z Nature Of Sick Humans zagra w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o godz. 20:00. Bilety w cenie 25 zł można kupić w klubie, Atman Shopie oraz na stronie ekobilet.pl.

Error 404 zagra pierwszy koncert z nową wokalistką – Kaśką w klubie Route 66 (ul. Dymnickiego 4) o godz. 20:00. Wstęp 5 zł.

Dzień Tańca

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

29 kwietnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Tańca, który  ustanowiono w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień ten wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. Dlatego z tej okazji w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Osmenckiego 51) o godz. 18:00 odbędzie się specjalny wieczór z tańcem.

Na scenie zobaczymy: Studio Baletowe Laili Arifuliny, Scenę Tańca Alipsi, Grupę Reprezentacyjną ArtDance, Dziecięcy Zespół Artystyczny „Uśmiech”, Zespół Taneczny Form Nowoczesnych „Impet”, Grupę Tańca Współczesnego „Empirie”, Akademię Tańca Jazzowego „Sensdance”, Szkołę Tańca „Street Life”, Oksanę Kostoń-Vailo i Danutę Zakrzewską, Urszulę Surowiec. Wstęp za okazaniem zaproszeń, które można odebrać  w MDK, pok. 25, w godz. 8.00-15.00.

B.R.O. w Empiku

W sobotę o godz. 15:00 w Empiku w Galerii z fanami spotka się B.R.O. Warszawski raper, po sukcesie wydawniczym dwóch poprzednich produkcji: „High School”, oraz „Next Level 2”, powraca z nowym materiałem „Nowy rozdział”. To album w całości nagrany, wyprodukowany, zmiksowany i zmasterowany przez rapera. Artysta daje popis sprawności flow i płynnie posługuje się rożnymi stylami rapu – od nowoczesnego trapu, przez electro, elementy muzyki klubowej, po bardziej wymykające się opisom konwencje.

3. WTOREK (2 maja)

2 maja to Dzień Flagi Państwowej. Rzeszów także będzie świętował na Rynku. O 12:00 zaplanowano podniesienie flagi. O 12:05 będzie wystąpienie Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. O 12:10  rozpocznie się koncert Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie.

Od 2 maja w Parku Jedności Polonii z Macierzą będzie prezentowana wystawa zdjęć Szwajcarii z lotu ptaka autorstwa Yanna Arthusa-Bertranda (YAB). Jej celem jest przedstawienie walorów Szwajcarii i zachęcenie do odwiedzin tego kraju.

Yann Arthus-Bertrand to artysta światowej klasy, którego zdjęcia Ziemi z lotu ptaka pokazywane były w ponad 100 krajach, także w Polsce. YAB sfotografował również Szwajcarię, a jego zdjęcia pokazywane były m.in. w czerwcu 2014 roku w Paryżu w jednym z parków miejskich, a także w Moskwie i Dubaju. 

Organizatorem wystawy jest Narodowa Organizacja Turystyczna Szwajcarii w Polsce, z biurem w Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie. Wystawę będzie czynna do 2 czerwca.

4. ŚRODA (3 maja)

Tego dnia będziemy świętować 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 9:30 w koście farnym w rozpocznie się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem rzeszowskiej biskupa Jana Wątroby. O 10:50 zaplanowano przemarsz kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhlańskich i pocztów sztandarowych na rzeszowski Rynek

O 11:00 uroczystości rocznicowe rozpoczną się przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki. Zostanie odczytana preambuła Konstytucji 3 Maja. Przemówienia wygłoszą Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, oraz Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. Pod pomnikiem zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

A w południe rozpocznie się 14. Święto Paniagi, czyli święto ul. 3 maja, najstarszej ulicy w mieście. W tym roku poświęcone jest ono kulturze rumuńskiej Tej imprezy nie możecie przegapić, mimo, że bawić się w tym roku będziemy na placu budowy. Szczegółowy program Święta Paniagi możecie sprawdzić TUTAJ.

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl